ΑΠΟΣΤΟΛΗ Ναϊρόμπι 2021: Ένα μετάλλιο και ένας τελικός για την Ελλάδα

Μεγάλη ήταν η μέρα για την ελληνική ομάδα η οποία κατέκτησε το πρώτο της ασημένιο μετάλλιο με την Ελίνα Τζένγκο στον ακοντισμό νεανίδων και πήρε την τρίτη της πρόκριση σε τελικό με την Σωτηρία Ράπτη στο τριπλούν.

Σήμερα αντί για τρεις τελικούς διεξήχθη μόνο ένας καθώς η βροχή ανάγκασε τους διοργανωτές να μεταφέρουν τον τελικό του επί κοντώ εφήβων και της δισκοβολίας νεανίδων για αύριο 20/08. Στο επί κοντώ θα αγωνιστεί ο Σωτήρης Χύτας και στη δισκοβολία οι Σοφία Κεσσίδη και η Αρετή Φιλιππίδου.

Η ακοντίστρια Τζένγκο, η οποία από του χρόνου θα αγωνίζεται στην κατηγορία των γυναικών, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο με 59.60μ. Δεν πέταξε το ακόντιό της πάνω από τα 61μ όπως είχε συνηθίσει να καταγράφει στις τελευταίες της εμφανίσεις. Οι παράγοντες της βροχής όμως καθώς και η τροφική δηλητηρίαση που υπέστη μια μέρα πριν τον αγώνα σίγουρα δεν αποτέλεσαν σύμμαχοί της ώστε να κάνει το νταμπλ και να κλείσει τη σεζόν με δύο χρυσά. Ωστόσο όπως ανέφερε η ίδια στο Sportsfeed φεύγει χαρούμενη και ικανοποιημένη από το Ναϊρόμπι και πλέον βάζει στόχους για την κατηγορία των γυναικών.

Στον προκριματικό του τριπλούν αγωνίστηκε η Ράπτη που με μια επίδοση τριών εκατοστών μακριά από το ατομικό της ρεκόρ (12.93μ),με βρεγμένο διάδρομο, πέτυχε τον στόχο του τελικού. Με την όγδοη επίδοση αύριο η τριπλουνίστρια που φέτος έδινε πανελλήνιες και κατάφερε να αγωνιστεί εκτός από το παγκόσμιο και στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, θα προσπαθήσει να βελτιώσει το 12.96μ και να ολοκληρώσει τη σεζόν της με μια καλή εμφάνιση.

Οι Κενυάτες μετά την ολοκλήρωση της δεύτερης μέρας του παγκοσμίου πρωταθλήματος έχουν αναδειχθεί στην πρώτη δύναμη μεταλλίων μέσα σε μόνο μια αγωνιστική. Σήμερα κατέκτησε δύο χρυσά στα 5000μ εφήβων με τον Μπένσον Κιπλάγκαντ (13:20.37) και την Τερεσία Μουτόνι Γκατέρι στα 3000μ με 8:57.78. Ακόμα ένας Κενυάτης ανέβηκε στο βάθρο των 5000μ στην τρίτη θέση με τον Λέβι Κίμπετ να σημειώνει 13:26.01 ενώ η Ζενά Τσεμουτάι Γέγκο έκανε το 1-2 στα 3000μ με 8:59.59.
Η Αιθιοπία είναι δεύτερη δύναμη επίσης με τέσσερα μετάλλια αλλά με ένα χρυσό μετάλλιο λιγότερο και ένα ασημένιο παραπάνω.