ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Προ-Ολυμπιακό: Έσβησε το Ολυμπιακό όνειρο

Δεύτερη από την Ρωσία και αποκλεισμός από τον τελικό του Continental Cup για τις εθνικές ομάδες μπιτς βόλεϊ.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι Βίκυ Αρβανίτη και η Πένυ Καραγκούνη αν και προηγήθηκαν κόντρα στις παγκόσμιες πρωταθλήτριες Κ19 (το 2018) και άγγιξαν μια τρομερή ανατροπή στο 2ο σετ (από 6-13, 15-15) δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη και να στείλουν την πρόκριση στο golden match.

Το ματς
Το πρώτο σετ ήταν ένα θρίλερ σχεδόν από την αρχή ως το φινάλε… Το 2-1 έγινε 2-4 με κακές υποδοχές της Αρβανίτη και παρόλο που προσπεράσαμε με 7-6 βρεθήκαμε πίσω ξανά με 8-10 με το πρώτο μπλοκ της Μποτσάροβα στην Καραγκούνη για να διατηρηθεί το -2 μέχρι το 12-14. Με άσο της Αρβανίτη το ματς επανήλθε στην ισορροπία (14-14) και να ακολουθήσει μία τρομερή μάχη με συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ (15-14 μπλοκ Καραγκούνη, 16-17 Μποτσάροβα, 18-17 επίθεση Αρβανίτη). Στο 18-18 η Αρβανίτη έβγαλε την άμυνα και τελείωσε την επίθεση για να ακολουθήσει ο άσος της Πένυς (20-18), με τις Ρωσίδες να μειώνουν αλλά στην επόμενη φάση η Βορονίνα έστειλε άουτ την κόντρα και η Ελλάδα πήρε το πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε πολύ άσχημα για το ελληνικό δίδυμο που έχασε πολύ γρήγορα την επαφή με το σκορ (1-3, 2-7) και η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 5-12 και διατηρήθηκε μέχρι το 6-13. Εκεί ήρθε η πρώτη αντίδραση για να μειώσουμε σε 9-13, ενώ το 9-14 έγινε 12-14 για να ισοφαρίσουμε τελικά 15-15. Κι ενώ το σετ είχε έρθει στα μέτρα μας, μπλοκ της Μποτσαρόβα (16-18) και άσος της Βορόνινα (16-19) έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Ρωσίδων για το 1-1.

Στο τάι μπρέικ οι Ρωσίδες πήραν γρήγορα κεφάλι στο σκορ (0-2, 1-3, 2-4), για να ισοφαρίσουμε 4-4 μετά την κακή υποδοχή της Βορόνινα, αλλά αμέσως μετά η Μποτσάροβα με επίθεση και μπλοκ έκανε το 4-6. Η Καραγκούνη μείωσε με μία πολύ δύσκολη επίθεση και με μπλοκ στην Μποτσάροβα ισοφάρισε ξανά σε 7-7. Όμως στο 8-8 η Πένυ έχασε το σερβίς, στην επόμενη φάση δεν βγήκε η άμυνα στο απλό πέρασμα της Βορονίνα και η διαφορά πήγε πάλι στους 2 (8-10). Μετά το τάιμ άουτ είχαμε ένα ακόμη μπλοκ της Μποτσαρόβα για το +3 (8-11). Η Βορονίνα έχασε το σερβίς (9-11) η Βίκυ όμως έχασε την κόντρα που θα μας έφερνε στον πόντο και με νέο μπλοκ της Μποτσαρόβα το σκορ πήγε στο 9-13… Η απίθανη Ρωσίδα με νέο μπλοκ έφερε το πρώτο ματς μπολ (9-14) και η ίδια με επίθεση τελείωσε το ματς.