Ευρωπαϊκό ανωμάλου 2023: Γαλλικός θρίαμβος στους άνδρες, 78ος ο Αναγνώστου

Απόντος του Γιάκομπ Ίνγκεμπριγκτσεν, οι Νορβηγοί προσπάθησαν να διατηρήσουν το σκήπτρο του πρωταθλητή Ευρώπης στους άνδρες, όμως ο Γάλλος Γιαν Σρουμπ άφησε δεύτερο το Νορβηγό Μάγκνους Τουβ Μίχρε. Έντος έδρας θρίαμβος για τους Βέλγους στο ομαδικό του ευρωπαϊκού ανωμάλου στις Βρυξέλλες.

του Γιώργου Κατσαρού

Στο τελευταίο αγώνισμα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ανωμάλου δρόμου που έγινε στις Βρυξέλλες (στο Λάεκεν Παρκ), 90 δρομείς εκκίνησαν στα 9χλμ των ανδρών. Μεταξύ αυτών και ο Μάριος Αναγνώστου που μαζί με τους υπόλοιπους 89 μπήκαν σε μία πίστα που περισσότερο έμοιαζε με στίβο μάχης. Όλα τα αγωνίσματα που προηγήθηκαν έκαναν ακόμα πιο δύσκολη την πίστα αφού οι δρομείς… όργωσαν τη διαδρομή με τη λάσπη να κάνει ασήκωτα τα πόδια.
Αμαθής ο Έλληνας πρωταθλητής καθώς ο ανώμαλος δρόμος στην Ελλάδα είναι σαν… βόλτα στο πάρκου, ταλαιπωρήθηκε πολύ στο Λάεκεν Παρκ για να ολοκληρώσει τελικά στην 78η θέση με 34:47.
Πρωταθλητής Ευρώπης αναδείχθηκε ο Γάλλος Γιαν Σρουμπ με 30:17 και πολύ κοντά τερμάτισε δεύτερος ο Μάγκνους Τουβ Μίχρε (Νορβηγία) με 30:20. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Βέλγο Ρόμπιν Εντρίξ με 30:22.
Το Βέλγιο κέρδισε στο ομαδικό με 20 πόντους, η Γαλλία ακολούθησε με 26 και στην τρίτη θέση έμεινε η Νορβηγία με 32.