ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Κ23: Χρυσό ο Γκαϊδατζής, αργυρό η Αναστασιάδου!

Στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών των ανδρών, ο Πέτρος Γκαϊδατζής κέρδισε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα και το τρίτο στο σύνολο, επιβεβαιώνοντας την καλή παρουσία των ελληνικών πληρωμάτων στο ευρωπαϊκό, ενώ η Αναστασιάδου έλαβε την δεύτερη θέση!

Σε έναν αγώνα που ο Έλληνας κωπηλάτης είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της κούρσας, ο Γκαϊδατζής δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να τον προσπεράσουν και με 7:12.18 θα κρεμάσει το χρυσό μετάλλιο στο στήθος του. Το ασημένιο μετάλλιο κέρδισε ο Ιρλανδός, Κιάραν Πάρντι, με 7:18.16 και το χάλκινο ο Πίτερ Στρεκάνσκι με 7:19.41.

Σχεδόν δυόμιση ώρες μετά τα ημιτελικά, η Ευαγγελία Αναστασιάδου έλαβε μέρος στον τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών και με χρόνο 7:59.68 τερμάτισε δεύτερη πίσω από την Τουρκάλα κωπηλάτισσα, Έλις Όζμπαϊ, η οποία κέρδισε το χρυσό με 7:52.81. Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Βρετανίδα, Ολίβια Μπέιτς, η οποία ολοκλήρωσε την κούρσα της σε 8:02.65.

Νωρίτερα στον τελικό της τετράκωπου των γυναικών, το πλήρωμα των Ελβίρα Αργυράκη, Ιωάννα Ασβεστά, Δήμητρα Παπαιωάννου, Χριστίνα Παπαϊωάννου κατετάγη 5ο με επίδοση 7:18.07. Το χρυσό κατέκτησαν οι Ρουμάνες με 6:54.19, το αργυρό οι Πολωνές με 6:58.32 και το χάλκινο οι Βρετανίδες με 7:01.33. Τα αδέρφια, Δημήτρης και Ζήσης Μπουκουβάλα στον τελικό της δικώπου έμειναν εκτός βάθρου για μια θέση, καθώς με το 06:45.15 τερμάτισαν στην τέταρτη θέση. Τέταρτες τερμάτισαν και οι Ελένη Βαρελοπούλου και Σωτηρία Άνγκου στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών με επίδοση 7:19.22. Στον Β τελικό του σκιφ, ο Δημήτρης Παπάζογλου ήταν 5ος με 7:28.28. Στο διπλό σκιφ το πλήρωμα μα τους Παύλο Φαϊτα και Στράτο Τριανταφύλλου κατετάγη 6ο με 6:38.64