ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Ευρωπαϊκό Κ23: Χρυσό το δίδυμο Φράγκου-Μπούρμπου!

Μετά το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, η Ευαγγελία Φράγκου και η Χριστίνα Μπούρμπου στέφθηκαν πρωταθλήτριες Ευρώπης στην δίκωπο, χωρίς να αφήσουν περιθώρια στις αντιπάλους τους να τις απειλήσουν.

Πριν από λίγο ολοκληρώθηκε ο τελικός της δικώπου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ23 που πραγματοποιείται στο Χάζεβίνγκελ του Βελγίου και ταχύτερο από όλα ήταν το ελληνικό πλήρωμα, το οποίο με 7:35.99 πέρασε πρώτο την γραμμή του τερματισμού. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Ουκρανές, Άλα Ντμιτρισίνα και Βικτόρια Ναχόρνα, οι οποίες ολοκλήρωσαν τον αγώνα τους αρκετά πιο πίσω από τις Ελληνίδες, με το χρονόμετρο να γράφει 7:43.68. Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισαν οι Ελβετές, Σεράινα Φέλχολτζ και Ολίβια Ροτ, με 7:45.74.