Η πεντάδα των κορυφαίων του 2020

Η διαδικασία για την ανάδειξη των κορυφαίων αθλητών του στίβου για το 2020 έχει ολοκληρωθεί και η παγκόσμια ομοσπονδία (WA) την τελική πεντάδα από τους άνδρες από την οποία θα προκύψει ο κορυφαίος.

Σε 12 μέρες (5 Δεκεμβρίου) από σήμερα γίνει η διαδικτυακή γιορτή των κορυφαίων όπου θα ανακοινωθούν οι νικητές.

Η τελική πεντάδα των ανδρών

Τζόσουα Τσέπτεγκεϊ (Ουγκάντα)
Κατέρριψε τα παγκόσμια ρεκόρ σε 5.000μ (12:35.36), 10,000μ (26:11.00) και 5χλμ στο (12:51), ενώ ήταν ήταν 4ος στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ημιμαραθωνίου στον πρώτη του προσπάθεια στο αγώνισμα.

Ράιαν Κράουζερ (ΗΠΑ)
Παρέμεινε αήττητος για 10 αγώνες σφαιροβολίας και η επίδοση του με 22.91μ τον ανέβασε στην 3η θέση όλων των εποχών.

Μόντο Ντουπλάντις (Σουηδία)
Έκανε δύο παγκόσμια ρεκόρ στον κλειστό στο επί κοντώ με 6.17μ και 6.18μ και το ίδιο έκανε και στον ανοιχτό με 6.15μ. Αήττητος το 2020 για 16 αγώνες.

Γιόχανς Βέτερ (Γερμανία)
Κέρδισε οκτώ από τους εννέα αγώνες που συμμετείχε και η βολή του στα 97.76μ είναι η δεύτερη μεγαλύτερη όλων των εποχών στον ακοντισμό.