Με 13 μετάλλια επιστρέφει η Εθνική

Επιτυχημένη ήταν η ελληνική αποστολή στο βαλκανικό πρωτάθλημα ποδηλασίας δρόμου στην Βοσνία Ερζεγοβίνη, αφού επιστρέφει στην Ελλάδα με 13 μετάλλια.

της Πηνελόπης Γκιώνη

13 μετάλλια στο σύνολο συγκέντρωσε η Εθνική ομάδα ποδηλασίας δρόμου στο βαλκανικό πρωτάθλημα που ολοκληρώθηκε χθες στην Βοσνία Ερζεγοβίνη. Παραπάνω από τα μισά μέλη της αποστολής ανέβηκαν στο βάθρο, με τα οχτώ πρώτα μετάλλια να τα κατακτούν την πρώτη μέρα των αγώνων (διαβάστε εδώ) ενώ την δεύτερη μέρα, που πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες αντοχής, ακόμη πέντε μετάλλια πήγαν σε Έλληνες ποδηλάτες.

Η Βαρβάρα Φασόη στις γυναίκες και η Ειρήνη Μαρία Καρούσου στις έφηβες, κατέκτησαν χρυσά μετάλλια ενώ η Ελένη Τσάβαρη στις γυναίκες, ο Παναγιώτης Καραβίτσης στους εφήβους και ο Νικηφόρος Αρβανίτου στους παίδες βρέθηκαν στην δεύτερη θέση αντίστοιχα και κατέκτησαν ασημένια μετάλλια.