Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Η «αρκούδα» βρήκε τον μάστορα της από τις ΗΠΑ

Αυτή τη φορά οι ΗΠΑ δεν χρειάστηκαν το τάι μπρέικ, αλλά νίκησαν με 3-1 την Ρωσία και πλέον είναι αγκαλιά με την πρωτιά στον Γ’ όμιλο.

Σε ένα ματς που ήταν πραγματικά μια τεράστια μάχη μεταξύ δυο εκ των κορυφαίων ομάδων του πλανήτη, οι Αμερικανοί είχαν τους τρεις περιφερειακούς τους σε μεγάλη μέρα επιθετικά (Άντερσον, Ράσελ και Σάντερ είχαν 39/66 επιθέσεις), αλλά άντεξαν στο σερβίς των Ρώσων (μόλις 2 άσοι ενώ αυτοί κέρδισαν 7).
Κυρίως όμως στα κρίσιμα σημεία των σετ απέφυγαν τα λάθη, όπως για παράδειγμα το χαμένο σερβίς του Κλιούκα στο 24-23 του α’ σετ, με την Ρωσία να ισοφαρίζει σε 1-1, αλλά και πάλι στο φινάλε του γ’ σετ να βλέπει τους Αμερικάνους να το κατακτούν με 25-23.
Ο Σλιαπνίκοφ άλλαξε τον Βόλβιτς με τον Κουρκάεφ, η Ρωσία λειτούργησε καλύτερα και ισοφάρισε εύκολα για να ακολουθήσει ένα δραματικό τρίτο σετ. Στο 21-21 ο Μιχαΐλοφ είδε τον Κρίστενσον να βγάζει μία απίθανη άμυνα και τον Σάντερ να βάζει τις ΗΠΑ μπροστά, για να γίνει το 23-21 με μπλοκ του Άντερσον στον Κλιούκα. Οι Αμερικάνοι έφτασαν σε σετ μπολ με πλασέ του Ράσελ, για να χάσει ο Σμιθ το σερβίς (24-23) κι ο Κλιούκα αυτή τη φορά μπορεί να μην το έχασε, αλλά απλά πέρασε τη μπάλα για να τελειώσει τη φάση ο Άντερσον.
Στο δ’ σετ η Ρωσία μέχρι τα μισά είχε το προβάδισμα 11-13, αλλά το σκορ έγινε 16-14 με δυο μπλοκ των Σάντερ, Κρίστενσον στον Βολκόφ. Η Ρωσία ισοφάρισε 17-17, αλλά ο Σμιθ έκανε το 19-17 ΄και στο 21-19, ο Άντερσον με άσο μέσω βίντεο (η μπάλα ίσα, ίσα ακούμπησε τη γραμμή) έφερε το +3 σκοτώνοντας τους Ρώσους, για να γίνει το 23-19 μετά από απίθανη άμυνα του Κρίστενσον και να κλείσει το σετ στο 25-20.
Τα σετ: 25-23, 20-25, 25-23, 25-20
ΗΠΑ (Σπίροου): Άντερσον 16, Ράσελ 17, Σάντερ 13, Χολτ 6, Άβεριλ 2, Κρίστενσον 4, Σότζι Ε. –λ .
Ρωσία (Σλιαπνίκοφ): Βόλβιτς, Βολκόφ 12, Μπίτκο 1, Μουσέρσκι 13, Μιχαΐλοφ 13, Κλιούκα 13, Βερμπόφ-λ / Γκράνκιν, Μπερέζκο 3, Πολετάεφ 1, Κουρκάεφ 5.