Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Ακόμη στάζει το… αίμα της Αργεντινής

Η Ιταλία διατήρησε το αήττητο της, ωστόσο για να συμβεί αυτό χρειάστηκε να βάλει το χεράκι της (ή μάλλον τη χερούκλα της) και η διαιτησία στον αγώνα με την Αργεντινή…

Με τον αγώνα να βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού, καθώς η Αργεντινή χωρίς Ντε Τσέκο, Γκονζάλες αλλά με Καβάνα, Λίμα αιφνιδίασε την Ιταλία και πήρε το πρώτο σετ, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι ισοφαρίζοντας σε 1-1, ήρθε ο Αιγύπτιος διαιτητής Νασρ Σααμπάν να γίνει ο πρωταγωνιστή του ματς.
Στο 22-22 του γ’ σετ η Αργεντινή έβγαλε την άμυνα, ο Καβάνα με μανσέτα έσωσε τη μπάλα κι έβγαλε πάσα στον Σόλε που κάρφωσε καθαρά μέσα… Ο επόπτης έδειξε έξω, οι Αργεντινοί αμέσως έδειξαν ότι θέλουν βίντεο και ο Σααμπάν έδειξε πιαστό (μεταφορά) στην επίθεση του Σόλε. Μόνο που ο Αργεντινός δεν έκανε πλασέ, αλλά κανονική επίθεση και το τηλεοπτικό ριπλέι τον εξέθεσε ανεπανόρθωτα… Το 22-23 έγινε 24-22 (ακολούθησε άσος Ζάιτσεφ) και η Ιταλία φάνηκε να καθαρίζει το ματς στο 19-14 του δ’ σετ όμως ο έξαλλος Βελάσκο είδε τον Γκονζάλες να του δίνει λύσεις για να πλησιάσει σε 22-18 και 22-20 (άσος Πόγλαγιεν) και το 23-20 να γίνει 23-24 (!) με μπλοκ του Σόλε, άσο του Κρερ και άουτ του Λάντζα, ωστόσο ο Ιβάν Ζάιτσεφ δεν άφησε το νέο του προπονητή στη Μόντενα να χαρεί. Ο Ελ Ζαρ έσπασε τα δύο σετ μπολ των Αργεντινών, στο 25-25 ο Ματσόνε με μπλοκ στον Ζανότι έκανε το 26-25 κι ο Μπαράνοβιτς με άσο χάρισε τη νίκη στην Ιταλία που συνεχίζει χωρίς απώλειες.
Τα σετ: 22-25, 25-15, 25-23, 28-26
Ιταλία (Μπλεντζίνι): Ζάιτσεφ 20, Χουαντορένα 23, Λάνζα 10, Ματσόνε 10, Ανζάνι 6, Τζιανέλι 3, Κολάτσι –λ / Μπαράνοβιτς 1, Καντελάρο, Νέλι.
Αργεντινή (Βελάσκο): Πόγλαγιεν 18, Κόντε 8, Λόσερ 4, Λίμα 11, Σόλε 7, Καβάνα 1, Γκονζάλεζ Α.-λ / Φερνάντεζ –λ, Ντε Τσέκο 2, Γκονζάλεζ 6, Λόπεζ 1, Ράμος 1, Κρερ 1, Ζανότι 3.