Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Νίκησε και ελπίζει η Ολλανδία

Η Φινλανδία αποδείχθηκε εύκολος αντίπαλος για την Ολλανδία που πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του αγώνα Ιταλία-Ρωσία και το δικό της ντέρμπι με την Ιταλία αύριο.

Ουσιαστικά η Φινλανδία μόνο στο β’ σετ μπόρεσε να δείξει κάτι όταν προηγήθηκε με 10-17, με την Ολλανδία να μειώνει σε 22-23, αλλά ο Σίβουλα τελείωσε το σετ (23-25), όμως εκεί τελείωσε και το ματς αφού ο Αζιζ ήταν ασταμάτητος και οι «Οράνιε» πήραν τη νίκη.
Τα σετ: 25-19, 23-25, 25-16, 25-13
Ολλανδία (Βερμιούλεν): Αζίζ 22, Τερ Χορστ 16, Ντίφενμπαχ 10, Βαν Χάρλεμ 5, Γιόρνα 6, Κόελβαϊν 14, Σπάριντανς-λ / Βαν Γκάρντερεν 4, Πάρκινσον 3, Κέμινκ, Ραούβερντινκ 2, Τερ Ματ.
Φινλανδία (Σαμελβούο): Σίβουλα 23, Σουιχκόνεν 9, Σίνκονεν 6, Κάουτο 6, Κράστινς 5, Τερβαπόρτι 4, Κέρμινεν –λ / Σιρίλα 2, Έσκο, Ρονκάινεν, Μπρέιλιν.