Παγκόσμιο ανδρών: Ένα τσάλεντζ του Γκρίμπιτς έστειλε τους Πολωνούς στους «4»

Σ’ ένα από τα κορυφαία ματς της διοργάνωσης, η Πολωνία μετά από μια μάχη που διήρκησε σχεδόν 2.5 ώρες λύγισε τις ΗΠΑ στο τάι μπρέικ (25-20, 27-25, 21-25, 22-25, 15-12) και προκρίθηκε στα ημιτελικά.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η οικοδέσποινα της τελικής φάσης του τουρνουά μπροστά σε 14.000 οπαδούς της ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, αλλά οι Αμερικάνοι για μια ακόμη φορά απέδειξαν ότι είναι μια ομάδα που δεν τα παρατά ποτέ…

Μάλιστα οι παίκτες του Τζάκ Σπίροου έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 2ο σετ όπου είχαν συνεχώς το προβάδισμα, έφτασαν σε σετ μπολ αλλά το έχασαν με 27-25.

Παρόλα αυτά με την είσοδο του Μουαγκουτούτια και παίζοντας εκπληκτική άμυνα έφεραν το ματς ξανά στην ισορροπία για να ακολουθήσει ένα δραματικό (στο φινάλε) τάι μπρέικ.

Οι Πολωνοί ξέφυγαν με 6-3 και κράτησαν αυτή τη διαφορά μέχρι το 12-9 που έγινε 12-11 κι αμέσως μετά είχαμε τη φάση του αγώνα… Ο Κρίστενσον έπιασε το μπλοκ για το 12-12, ο Γκρίμπιτς όμως ζήτησε τσάλεντζ (παρόλο που οι παίκτες του δεν διαμαρτυρήθηκαν) και δικαιώθηκε καθώς ο πασαδόρος των ΗΠΑ ακούμπησε με το δάκτυλο το φιλέ. Το 12-12 έγινε 13-11 για να ακολουθήσει άσος για το 14-11 και να κλείσει το σετ στο 15-12 με επίθεση του Σλίβκα.

Πρώτος σκόρερ των Πολωνών ο Κούρεκ με 21, αλλά αυτός που έκανε το ματς της ζωής του ήταν ο κεντρικός Κοτσανόβσκι ο οποίος είχε 18 πόντους με 15/16 επιθέσεις και 3 μπλοκ…

Έτσι στους ημιτελικούς του Σαββάτου (στο Κατοβίτσε) θα αναμετρηθούν η Ιταλία με τη Σλοβενία (το ζευγάρι του τελικού στο Ευρωβόλεϊ 2021 όπου νίκησε η Ιταλία) και η Πολωνία με τη Βραζιλία (το ζευγάρι των τελικών του παγκοσμίου πρωταθλήματος 2014, 2018).