Παγκόσμιο ανδρών, Πολωνία-Βραζιλία 3-2: Πρόκριση θρίλερ σε ματς ΕΠΟΣ!

Αφού τις δύο προηγούμενες φορές την κέρδισε στον τελικό του παγκοσμίου, σήμερα η Πολωνία την απέκλεισε στον ημιτελικό (23-25, 25-18, 25-20, 21-25, 15-12) και αύριο το βράδυ (22:00) θα διεκδικήσει τον τρίτο της σερί τίτλο (με αντίπαλο την Ιταλία ή την Σλοβενία που αγωνίζονται στον δεύτερο ημιτελικό).

του Δημήτρη Τυχάλα

Στο πρώτο σετ οι Πολωνοί έκαναν γρήγορα το 5-2, αλλά μετά το 7-4 το σερβίς της Βραζιλίας άρχισε να δημιουργεί προβλήματα στην υποδοχή της Πολωνίας που χωρίς πρώτο χρόνο (και με τον Κούρεκ να κάνει τρία λάθη) είδε το σκορ να γίνεται 12-15 και λίγο αργότερα 14-18. Η Πολωνία μπόρεσε να πλησιάσει στους δύο πόντους (17-19, 21-23) για να σβήσει δύο σετ μπολ (22-24 χαμένο σερβίς, 23-24 μπλοκ) και να ισοφάρισει 24-24 με τον Σλίβκα αφού ο Σεμένιουκ έβγαλε απίστευτη άμυνα. Κι ενώ οι Πολωνοί πανηγύριζαν ο Νταλ Ζότο ζήτησε τσάλεντζ για φιλέ του Σλίβκα και δικαιώθηκε με το σετ να πηγαίνει με 23-25 στη Βραζιλία.

Το δεύτερο σετ βρήκε και πάλι την Πολωνία να έχει το προβάδισμα, με τη διαφορά ότι όχι απλά το κράτησε, αλλά καθάρισε σχετικά γρήγορα. Στο 12-10 έτρεξε ένα σερί 5-0 με τους Βραζιλιάνους να μη μπορούν να αντιδράσουν και το 1-1 να έρχεται σχετικά εύκολα

Στο τρίτο σετ η Βραζιλία είχε τον έλεγχο μέχρι το 10-12, με το μπλοκ του Μπίενεκ να κάνει το 12-12 και η κακή υποδοχή του Λεάλ έδωσε την ευκαιρία στην Πολωνία να ξεφύγει με 18-14 και να φτάσει στο +6 (22-16), κλείνοντας το σετ στο 25-20.

Το δ’ σετ έμοιαζε με μεγάλη μάχη μέχει το 16-16, μέχρι τη στιγμή δηλαδή που η Βραζιλία έτρεξε σερί 0-5 για το 16-21. Με τον Μπρουνίνιο (ξεκίνησε στο σετ) στο σερβίς οι Πολωνοί έχασαν πολλά στην υποδοχή και με τον Γιάνουζ να ξεχνά τους κεντρικούς το ματς άλλαξε… Παρόλο δε που μείωσαν σε 21-23 (κι εκεί η Βραζιλία έχασε τον Λουκαρέλι με τραυματισμό), το χαμένο σερβίς του Κοτσανόβσκι και το μπλοκ στον Σεμένιουκ το ματς πήγε στο τάι μπρέικ.

Εκεί είχαμε την κορύφωση του δράματος με την Πολωνία να προηγείται 7-4, τη Βραζιλία να απαντά αμέσως για το 7-7 και να προσπερνά με 10-11 για να ακολουθήσει η πιο καθοριστική φάση του αγώνα. Ο Μπρουνίνιο χάλασε πάλι την υποδοχή, η Βραζιλία είχε κόντρα με σχεδόν ιδανικές συνθήκες, αλλά ο Λεάλ σημάδεψε τα χέρια των Πολωνών που τα κατέβασαν για να καταλήξει η μπάλα άουτ. Το 10-12 έγινε 11-11 για προηγηθεί ξανά η Πολωνία με τον Σεμένιουκ (12-11) και στο 12-12 είχαμε χαμένο σερβίς του Λεάλ, κόντρα του Σλίβκα και λάθος των Βραζιλιάνων για το τελικό 15-12.

Εκπληκτικό ματς από τους τρεις περιφερειακούς της Πολωνίας που πήραν τις 111 από τις 123 συνολικά επιθέσεις της ομάδας τους (22/42 ο Σεμένιουκ, 21/40 ο Κούρεκ, 18/29 ο Σλίβκα) αν και θα μπορούσε ο Γιάνουζ να βάλει περισσότερο στο παιχνίδι Κοτσανόβσκι, Μπίενεκ, ωστόσο και στην απέναντι πλευρά οι κεντρικοί επιθετικά αξιοποιήθηκαν ελάχιστα με το βάρος να πέφτει σε Γουάλας (11/33), Λεάλ (11/33), Λουκαρέλι (15/33)…