Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Η Ρωσία 3-2 την Ιταλία και έχει στο χέρι της την πρόκριση

Η Ρωσία υποχρέωσε την Ιταλία στην πρώτη της ήττα, αλλά η «σκουάντρα ατζούρα» ακόμη κι αν χάσει από την Ολλανδία έχει προκριθεί με τους Ρώσους να πρέπει να κερδίσουν και τους Φινλανδούς.

Για τους Ρώσους ήταν ένας αγώνας χωρίς αύριο καθώς με ήττα θα έπρεπε να περιμένουν δώρο από τους Ιταλούς και ο τρόπος με τον οποίο έχασαν το πρώτο σετ δημιούργησε μια παγωμάρα, ωστόσο στα δύο επόμενα οι παίκτες του Σλιαπνίκοφ δεν άφησαν στους Ιταλούς να πάρουν ανάσα και όταν προηγήθηκαν με 5-1 στις αρχές του δ’ σετ όλα έδειχναν ότι ο αυριανός αγώνας Ιταλία-Ολλανδία θα ήταν τελικός πρόκρισης.
Ο Οσμάνι Χουαντορένα όμως είχε άλλη άποψη και με τα δικά του σερβίς το σκορ έγινε 7-5, το 2-2 ήρθε εύκολα και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ.
Στο τάι μπρέικ η Ιταλία προηγήθηκε με 3-4, αλλά ο Βολκόφ με άσο στον Ζάιτσεφ έφερε την Ρωσία στο 8-6, για να φτάσουν οι Ρώσοι στο +3 (11-8) με τρομερή κόντρα του Μουσέρσκι! Η Ιταλία έχασε τριπλή κόντρα μπάλα στο 12-10 και η Ρωσία έκανε το 13-10 για να ακολουθήσει άσος του Μουσέρσκι (14-10) και χαμένο σερβίς από τον ίδιο (14-11) για να τελειώσει το ματς με επίθεση του Μιχαΐλοφ.
Τα σετ: 19-25, 25-18, 25-21, 19-25, 15-11
Ρωσία (Σλιαπνίκοφ): Μιχαΐλοφ 18, Μουσέρσκι 15, Βολκόφ 12, Κουρκάεφ 6, Κλιούκα 10, Γκράνκιν 3, Βερμπόφ-λ / Βόλβιτς 5, Μπίτκο 3, Μπερέζκο, Πολετάεφ
Ιταλία (Μπλεντζίνι): Ζάιτσεφ 21, Χουαντορένα 16, Λάνζα 7, Ματζόνε 7, Ανζάνι 7, Τζιανέλι 3, Κολάτσι –λ / Μαρουότι 5, Μπαράνοβιτς, Νέλι