BEIJING 2022

ΠΕΚΙΝΟ 2022: Ιστορικό χρυσό για την Φινλανδία στο χόκεϊ

Σε μια σκληρή μάχη για το χρυσό μετάλλιο οι Φινλανδοί φάνηκαν να είναι πιο ικανοί από τους Ρώσους και πετυχαίνοντας δυο γκολ κατάφεραν αυτό που τόσα χρόνια περίμεναν, να ανέβουν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Την τελευταία μέρα των χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων του Πεκίνου πραγματοποιήθηκε ο μεγάλος τελικός του χόκεϊ ανδρών ανάμεσα στις δυο υπερδυνάμεις Φινλανδία-Ρωσία. Σε αντίθεση με την Ρωσία, που μετρά επτά χρυσά μετάλλια από την εποχή της Σοβιετικής Ένωσης, η Φινλανδία είχε την ευκαιρία σε αυτό το παιχνίδι να γράψει ιστορία, κατακτώντας το πρώτο χρυσό για την χώρα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες κάτι που τελικά πέτυχε. Οι Ρώσοι βρέθηκαν αρχικά μπροστά στο σκορ, καθώς ο Μιχαήλ Γκριγκορένκο βρήκε δίχτυα μετά από ασίστ του Νικίτα Νεστέροφ και του Νικίτα Γκούσεφ. Οι Φινλανδοί άργησαν αρκετά να απαντήσουν όμως στην δεύτερη περίοδο ο Βίλε Πόκα ήταν εύστοχος και το παιχνίδι ήρθε σε ισοπαλία. Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική, καθώς μετά την ασίστ του Μάρκο Άντιλα και του Ατ Οχτάμα, ο Χάννες Μπιέρνινεν πέτυχε το νικητήριο γκολ και με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 2-1, έστειλε την ομάδα του στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου. Ιστορία γράφτηκε και στον μικρό τελικό που πραγματοποιήθηκε χθες στις 19 Φεβρουαρίου, με τους Σλοβάκους να κατακτούν για πρώτη φορά ένα μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες, αφού η καλύτερη θέση που είχαν κατακτήσει ποτέ ήταν η τέταρτη. Σε αυτό το παιχνίδι η Σλοβακία ήταν ανώτερη από την Σουηδία, καθώς όχι μόνο πέτυχε τέσσερα γκολ, αλλά κατάφερε να διατηρήσει την εστία της καθαρή, μη επιτρέποντας τους Σκανδιναβούς να ‘κλέψουν’ το μετάλλιο. Οι μεγάλοι σκόρερ αυτού του παιχνιδιού ήταν ο Γιουράι Σλάφκοφσκι με δυο γκολ, ένα στην δεύτερη και ένα στην τρίτη περίοδο, ο Σάμιουελ Τάκατς και Πάβολ Ρεγκέντα. Καλύτερος παίκτης (MVP) του Ολυμπιακού τουρνουά αναδείχθηκε ο Γιουράι Σλάφκοφσκι ο οποίος πέτυχε συνολικά επτά γκολ κατά την διάρκεια των Αγώνων.