BEIJING 2022

ΠΕΚΙΝΟ 2022 – 15η μέρα: Ακόμα ένα χρυσό για τη Νέα Ζηλανδία

Ο Νεοζηλανδός Νίκο Πορτέους κατέκτησε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της χώρας του, ο Αλεξάντρ Μπολσούνοφ έφτασε τα πέντε μετάλλια στο Πεκίνο, ενώ σπουδαία μέρα ήταν και για την Σλοβακία μετά την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο χόκεϊ, το πρώτο για την χώρα στο άθλημα αυτό.

Σκι αντοχής, 30χλμ ελεύθερο ανδρών

Ένα ακόμα χρυσό μετάλλιο πρόσθεσε στην συλλογή του ο Ρώσος Αλεξάντρ Μπολσούνοφ που ήταν ο μεγάλος νικητής στα 30χλμ των ανδρών, με τον συμπατριώτη του Ιβάν Γιακιμούσκιν να ακολουθεί στην δεύτερη θέση και τον Σίμεν Χέγκσταντ Κρούεγκερ να είναι τρίτος.

Αποτελέσματα:

1. Αλεξάντρ Μπολσούνοφ (Ρωσία) – 1:11:32.7
  2. Ιβάν Γιακιμούσκιν (Ρωσία) – 1:11:38.2
  3. Σίμεν Χέγκσταντ Κρούεγκερ (Νορβηγία) – 1:11:39.7

Κέρλινγκ, μεγάλος τελικός ανδρών

Σε έναν τελικό γεμάτο αγωνία οι Σουηδοί επικράτησαν των Βρετανών και κέρδισαν το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία τους. Το παιχνίδι πήγε στην παράταση και το τελικό σκορ που διαμορφώθηκε ήταν 5-4.

Κέρλινγκ, μικρός τελικός γυναικών

Στον μικρό τελικό του κέρλινγκ γυναικών νικήτρια ομάδα ήταν αυτή της Σουηδίας, που μετά τη νίκη των ανδρών θα κρεμάσουν και οι γυναίκες το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος τους. Ο τελικός έγινε εναντίον της Ελβετίας την οποία και κέρδισαν 9-7.

Ελεύθερη χιονοδρομία, χάφπαϊπ ανδρών

Οι Ολυμπιακοί του Πεκίνου μπορεί να είναι οι καλύτεροι για την Νέα Ζηλανδία, καθώς μετά το ιστορικό πρώτο χρυσό μετάλλιο της Ζόι Σαντόφσκι-Σάινοττ, o Νίκο Πορτέους κατέκτησε το δεύτερο για την χώρα του.

1. Νίκο Πορτέους (Νέα Ζηλανδία) – 93.00 βαθμοί
  2. Ντέιβιντ Γουάιζ (ΗΠΑ) – 90.75 βαθμοί
  3. Άλεξ Φερέιρα (ΗΠΑ) – 86.75 βαθμοί

Παγοδρομία ταχύτητας, μαζική εκκίνηση ανδρών

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Βέλγος Μπαρτ Σουίνγκς που με χρόνο 7:47.11 ήταν ταχύτερος από όλους, αφήνοντας στην δεύτερη και τρίτη θέση τον Τσουνγκ Τζέι-γουόν και τον Λι Σέουνγκ-χουν από τη Νότια Κορέα.

1. Μπαρτ Σουίνγκς (Βέλγιο) – 7:47.11
  2. Τσουνγκ Τζέι-γουόν (Νότια Κορέα) – 7:47.18
  3. Λι Σέουνγκ-χουν (Νότια Κορέα) – 7:47.20

Παγοδρομία ταχύτητας, μαζική εκκίνηση γυναικών

Το τρίτο της χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ολλανδέζα Αϊρίν Σχάουτεν που μετά τα 3.000μ και 5.000 αναδείχθηκε νικήτρια και στην μαζική εκκίνηση με χρόνο 8:14.73.

1. Αϊρίν Σχάουτεν (Ολλανδία) – 8:14.73
  2. Ιβάνι Μπλόντιν (Καναδάς) – 8:14.79
  3. Φραντσέσκα Λολομπριγκίτα (Ιταλία) – 8:14.98

Καλλιτεχνική παγοδρομία, ελεύθερο πατινάζ ζευγαριών

Η Σούι Γουεντζίνγκ και ο Χαν Κόνγκ επιβεβαίωσαν όλες τις εκτιμήσεις που τους ήθελαν νικητές και πλέον είναι οι χρυσοί Ολυμπιονίκες του ελεύθερου πατινάζ συγκεντρώνοντας 239.88 βαθμούς.

1. Σούι Γουεντζίνγκ/Χαν Κόνγκ (Κίνα) – 239.88 βαθμοί
  2. Γεβγκένια Ταράσοβα/Βλάντιμιρ Μορόζοφ (Ρωσία) – 239.25 βαθμοί
  3. Αναστασία Μισίνα/Αλεξάντρ Γκαλιάμοφ (Ρωσία) – 337.71 βαθμοί

Αγωνιστικό έλκηθρο, διπλό γυναικών

Το 1-2 κατάφεραν τα ζευγάρια της Γερμανίας με τις Λάουρα Νόλτε και Ντέμπορα Λέβι να κατακτούν το χρυσό, οι Μαριάμα Γιαμάνκα και Αλεξάντρα Μπούργκχαρντ και το χάλκινο μετάλλιο θα πάει στο ζευγάρι των Αμερικανίδων αποτελούμενο από τις Ελάνα Μέγιερς Τέιλορ και Σύλβια Χόφμαν.

1. Λάουρα Νόλτε/Ντέμπορα Λέβι (Γερμανία) – 4:03.96
  2. Μαριάμα Γιαμάνκα/Αλεξάντρα Μπούργκχαρντ (Γερμανία) – 4:04.73
  3. Ελάνα Μέγιερς Τέιλορ/Σύλβια Χόφμαν (ΗΠΑ) – 4:05.48

Χόκει, μικρός τελικός ανδρών

Χάλκινο μετάλλιο για τους Σλοβάκους στον μικρό τελικό του χόκεϊ, οι οποίοι κράτησαν κράτησαν καθαρή την εστία τους χωρίς να δεχτούν γκολ από τους Σουηδούς και έτσι το τελικό σκορ είναι 4-0. Το μετάλλιο αυτό είναι το πρώτο στην ιστορία της Σλοβακίας, καθώς η καλύτερη θέση που είχε πάρει στους Ολυμπιακούς ήταν η τέταρτη.