BEIJING 2022

ΠΕΚΙΝΟ 2022: Τελικός θρίλερ και ιστορικό μετάλλιο στο κέρλινγκ για τη Σουηδία

Σε έναν τελικό θρίλερ οι Σουηδοί κατάφεραν να επικρατήσουν των Βρετανών 5-4, με τους Σουηδούς να κατακτούν το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία τους και τους Βρετανούς να κερδίζουν το πρώτο μετάλλιο για την χώρα τους σε αυτούς τους Ολυμπιακούς.

Στον μεγάλο τελικό του κέρλινγκ των ανδρών αντιμέτωπες ήταν οι ομάδες της Σουηδίας και της Βρετανίας, με τους τελευταίους να διεκδικούν το πρώτο μετάλλιο της χώρας τους στους 24ους χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Οι Βρετανοί πήραν το προβάδισμα στον πρώτο γύρο αλλά οι Σουηδοί μπήκαν δυνατά στον δεύτερο και το σκορ διαμορφώθηκε 2-1 υπέρ των Σκανδιναβών. Μέχρι τον έβδομο γύρο οι Βρετανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 3-3 και μετά τους δέκα γύρους το παιχνίδι ήταν ισόπαλο 4-4, με αποτέλεσμα να πάει στην παράταση. Στο έξτρα χρόνο ο Σουηδός Νίκλας Έντιν ήταν καθοριστικός καθώς κατάφερε να φέρει την πέτρα του κοντότερα στο κέντρο από τους αντιπάλους του και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Οι Σουηδοί δεν έχουν κατακτήσει στο παρελθόν χρυσό μετάλλιο, κάτι που έχει καταφέρει η γυναικεία ομάδα και έτσι μετά από δυο ασημένια και ένα χάλκινο ήρθε η στιγμή που τόσο καιρό περίμεναν. Στον μικρό τελικό νικήτρια ήταν η ομάδα του Καναδά που με σκορ 8-5 άφησε εκτός βάθρου τις ΗΠΑ, που απέτυχαν να υπερασπιστούν τον τίτλο που κατέκτησαν το 2018. Μεγαλύτερη δύναμη του κέρλινγκ των ανδρών είναι ο Καναδάς καθώς από το 1924 που ξεκίνησε το άθλημα στους Ολυμπιακούς έχει κατακτήσει τέσσερα χρυσά, τρία ασημένια και τρία χάλκινα μετάλλια.