ΤΖΟΥΝΤΟ

Πόρετς 2020: Ολοκλήρωσαν την παρουσία τους 6 Έλληνες

Τέσσερις έφηβοι και 2 νεάνιδες ηττήθηκαν στους πρώτους γύρους των κατηγοριών τους και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ε/Ν που διεξάγεται στο Πόρετς της Κροατίας.

Στην κατηγορία των -73κ Ο Σταύρος Δούμας νίκησε τον Σλοβένο Μπεργκάντ στον 1ο γύρο, στη συνέχεια όμως ηττήθηκε από τον Κύπριο Ντάτο Ματσουκάτοφ. Δύσκολη αποστολή είχε ο Μιχάλης Τσουτλασβίλι σε άλλο όμιλο της ίδια κατηγορίας κόντρα στο Βούλγαρο Μαρκ Χριστόφ, ο οποίος μετρά και συμμετοχές σε 4 γκραν σλαμ στους άνδρες. Ο Βούλγαρος σημείωσε ίπον νωρίς στον αγώνα και πήρε τη νίκη. Στα -81κ ο Θανάσης Μυλωνέλης είχε την καλύτερη παρουσία από τους Έλληνες αφού έφτασε μέχρι και τον τρίτο γύρο με νίκες κόντρα στον Πορτογάλο Ροντρίγκες και τον Κροάτη Βούτζιτς αλλά ήττα κόντρα στον Αζέρο Χατζίγιεφ στη μάχη για μία θέση στους 8. Στην ίδια κατηγορία ο Δημήτρης Καλογήρου ηττήθηκε στον πρώτο γύρο από το Φινλανδό Εέτου Ιχαναμάκι. Στον πρώτο τους αγώνα ηττήθηκαν και οι δύο νεάνιδες στα -70κ. Η Ελπίδα Κατσαούνη κόντρα στην Πορτογαλίδα Τζοάνα Κρισόστομο στον πρώτο γύρο και η Χριστίνα Σταμούλη κόντρα στην Πολωνή Σομπιεράτσκα στον 2 γύρο, αφού πέρασε τον πρώτο άνευ αγώνα. Αύριο ολοκληρώνεται το πρωτάθλημα με τις βαριές κατηγορίες (-90κ, -100κ, +100κ εφήβων και -78κ, +78κ νεανίδων) όπου συμμετέχουν άλλοι 4 έφηβοι και 1 νεάνιδα για την Ελλάδα.