ΤΖΟΥΝΤΟ

Χάλκινο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό, η Κύπρια Ασβεστά!

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τζούντο των νέων που διεξάγεται στο Πόρετς της Κροατίας, η Κύπρια Σοφία Ασβεστά που έφτασε στην κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Η 20χρονη Ασβεστά που αγωνίζεται στην κατηγορία των 52 κιλών έφτασε μέχρι τον τελικό του δευτέρου ομίλου όπου ηττήθηκε από τη γηπεδούχο Κροάτισσα Άνα Βικτόρια Πούλγιζ. Πήγε όμως στα ρεπεσάζ και αφού κέρδισε δύο Πολωνές, την Μάρτα Κούρας και την Αλεξάνδρα Γιανέτσκο ανέβηκε στο βάθρο των νικητών κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Στην ίδια κατηγορία υπήρχε διπλή ελληνική συμμετοχή με τις Μαρία Τσαπάρα και Παναγιώτα Καϊσοπούλου οι οποίες όμως δε σημείωσαν νίκη. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Γαλλίδα Φαϊχά Μοκντάρ που νίκησε στον τελικό την Ολλανδέζα Ναόμι Βαν Κρέβελ.
Ελληνική συμμετοχή υπήρχε σήμερα και στα 57κ με τις Βαλεντίνα Γκόγκουα και Φωτούλα Σχοινά που επίσης δε σημείωσαν νίκη.
Στους νέους, ο  Μίκης Τοντινίδης στα 66κ πέρασε τον πρώτο γύρο άνευ αγώνα και ηττήθηκε στο δεύτερο από τον Τούρκο Μουχάμαντ Ντεμιρέλ.