ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Προ-Ολυμπιακό: Νίκη για Βίκυ, Πένυ

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους 8 του προ-Ολυμπιακού έκαναν Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη που επικράτησαν με 2-0 (21-19, 21-16) των Ούρτε Αντριουκάιτιτε, Μόνικα Παουλικιένε (Λιθουανία).

Πλέον η Ελλάδα χρειάζεται ακόμη μία νίκη και η πρώτη μας ευκαιρία είναι στο δεύτερο ματς (πρώτο σερβίς μετά τις 12:00) και θα βρει αντιπάλους τις Μπάκα/Κλέπκου με τις Ντουμπαουσκάιτε, Γκρουντζινσκάιτε.

Όσον αφορά τον πρώτο αγώνα ήταν καθαρά θέμα ρυθμού με τις Αρβανίτη, Καραγκούνη να βάζουν τον εαυτό τους σε δύσκολη θέση στο πρώτο σετ όπου έχασαν σχεδόν διψήφιο αριθμό σε κόντρα μπάλες κι έτσι οι Λιθουανές ήταν μέσα στο παιχνίδι.

Η Εθνική είχε σταθερά το προβάδισμα με 1,2 πόντους, αλλά κάποοια λάθη στην επίθεση μετέτρεψαν το 15-13 σε 15-16, όμως εκεί βγάλαμε αντίδραση, ξεφύγαμε 18-16 και τελικά πήραμε το σετ με επίθεση της Βίκυς.

Στο δεύτερο αν και πάλι χάθηκε η διαφορά (5-2, 5-5) στο 10-9 ξεφύγαμε με 13-9 και από εκείνο το σημείο και μετά η επικράτηση ήταν πολύ εύκολη (21-16).

Αν νικήσουν οι Κλέπκου, Μπάκα περνάμε στους «8» όπου παίζουμε με το νικητή του ζευγαριού Τσεχία-Πολωνία, ενώ αν χάσουν θα ακολουθήσει golden match αργά το βράδυ.