ΤΡΙΑΘΛΟ

Πρωταθλητές από σίδερο

Ο Γερμανός Γιαν Φροντένο και η Ελβετή Ντανιέλα Ριφ κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Ironman που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στη Χαβάη.

του Στέφανου Σουλιώτη

Εντυπωσιακή ήταν η εμφάνιση του Φροντένο στη διοργάνωση καθώς δε άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στους αντιπάλους του. Ο 34χρονος χρυσός Ολυμπιονίκης του 2008 έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του κρατώντας γρήγορο ρυθμό στο κολύμπι που τον διατήρησε στην ποδηλασία. Ο Φροντένο αποδείχθηκε ασταμάτητος και στο τρέξιμο ολοκληρώνοντας τον αγώνα σε 8:14:40. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο συμπατριώτης του Αντρέας Ράελερτ (8:17:43) ο οποίος από το 2009 βρίσκεται συνεχώς στο βάθρο αλλά δεν έχει καταφέρει να αναδειχθεί παγκόσμιος πρωταθλητής. Τρίτος τερμάτισε ο Αμερικανός Τίμοθι Ο΄Ντόνελ (8:18:50). Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής, Σεμπάστιαν Κίενλε από τη Γερμανία καθώς κατέλαβε την όγδοη θέση.
Στις γυναίκες η Ριφ μετά τη νίκη της στο φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα Ironman 70.3, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στη διοργάνωση της Χαβάης. Η 28χρονη Ελβετή έμεινε κοντά στους πρωτοπόρους στην κολύμβηση και έδειξε τα δόντια της στην ποδηλασία όταν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Στο τρέξιμο ανέβασε και άλλο στροφές για να σκαρφαλώσει τελικά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Η Ριφ τερμάτισε σε χρόνο 8:57:57. Την ακολούθησε η Βρετανίδα Ρέιτσελ Τζόις (9:10:59) και η Αυστραλή Λιζ Μπλέιτφορντ (9:14:52). Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2014, Μιρίντα Κάρφαϊ, δεν κατάφερε να τερματίσει λόγω τραυματισμού.
Η διοργάνωση Ironman πηγαίνει ένα βήμα παραπέρα το ήδη απαιτητικό τρίαθλο καθώς οι αθλητές καλούνται να καλύψουν 3,8χλμ. κολύμβησης, 180,2χλμ. ποδηλασίας και 42,2χλμ. τρεξίματος. Το 1994 ο Βασίλης Κρομμύδας σημείωσε ρεκόρ διαδρομής ηλικακής κατηγορίας 18-24 (8:55:02) που διατηρείται μέχρι σήμερα.