ΤΡΙΑΘΛΟ

Συνέχεια στο βάθρο για Μάρεϊ

Ο 26χρονος Νοτιοαφρικανός κατέκτησε για τέταρτη συνεχόμενη φορά μετάλλιο σημειώνοντας τη νίκη στο παγκόσμιο κύπελλο που πραγματοποιήθηκε στο Μεξικό.

του Στέφανου Σουλιώτη

Μετά το χάλκινο μετάλλιο στο test event του Ρίο, στο world triathlon series του Έντμοντον και στο μεγάλο τελικό του Σικάγο ο Ρίτσαρντ Μάρεϊ πανηγύρισε τη νίκη στον αγώνα του παγκόσμιου κυπέλλου που πραγματοποιήθηκε στο Μεξικό. Ο Νοτιοαφρικανός τερμάτισε με χρόνο 55:03 αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Καναδό Κάιλ Τζόουνς (55:14) και στην τρίτη τον Ούγγρο Γκαμπόρ Φάλντουμ (55:15). Ο Μάρεϊ βρέθηκε αρκετά πίσω μετά την κολύμβηση αλλά βελτίωσε το χρόνο του στην ποδηλασία. «Ένιωσα καλά πάνω στο ποδήλατο και κατάφερα να ανταπεξέλθω», είπε ο 26χρονος μετά τη νίκη του.
Στις γυναίκες η Ιαπωνέζα Άι Ουέντα κατέκτησε την πρώτη της νίκη φέτος σε παγκόσμιο κύπελλο μετά από εντυπωσιακή απόδοση στο τρέξιμο που της έδωσε τη δυνατότητα να καλύψει το χαμένο έδαφος της ποδηλασίας. Το Μεξικό φαίνεται πως… πηγαίνει στην Ουέντα καθώς το 2014 είχε νικήσει ξανά σε παγκόσμιο κύπελλο. Η Ιαπωνέζα τερμάτισε με χρόνο 59:09 και ακολούθησε η Ολλανδή Ρέιτσελ Κλάμερ (59:26) και η Αυστραλή Έριν Ντένσαμ (59:25). «Μου αρέσει το Μεξικό. Μετά το μεγάλο τελικό του Σικάγο, έκανα δύο εβδομάδες προπόνηση σε υψόμετρο εδώ. Οι ντόπιοι είναι πολύ ευγενικοί άνθρωποι και με στήριξαν. Τους άκουγα να φωνάζουν το όνομά μου και αυτό που έδινε ώθηση», σημείωσε η 32χρονη. Επόμενη στάση της διοργάνωσης είναι η Αλάνια της Τουρκίας στις 17 και 18 Οκτωβρίου.