ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

Σαν στρατιώτης

Τα πρώτα χρυσά μετάλλια από το παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης βαρών του Αλμάτι κατέληξαν στη Βόρειο Κορέα, χάρη στον εξαιρετικό Ομ Γιουν Τσολ.

του Ηλία Τάταλα

Ο 23χρονος μικρόσωμος Βορειοκορεάτης επικράτησε στην κατηγορία των 56 κιλών σηκώνοντας τρεις φορές το βάρος του στην κίνηση του ζετέ με 168 κιλά. Με 296 κιλά στο σύνολο αναδείχθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Βιετναμέζο Τχατς που σήκωσε ίδια κιλά, αλλά ήταν βαρύτερος για 40 γραμμάρια.

Η νίκη του Ομ ήρθε δύσκολα, επειδή όπως τόνισε ο ίδιος ήταν αρκετά κουρασμένος από τη συμμετοχή του στους πρόσφατους ασιατικούς αγώνες που φιλοξενήθηκαν στη Νότιο Κορέα. “Ήμουν πολύ στρεσαρισμένος για τους ασιατικούς αγώνες. Η χώρα μας και η Νότια Κορέα έχουν έχθρα. Πριν φύγουμε, ο ανώτατος ηγέτης μας, Κιμ Γιονγκ Ουν, μας είχε πει ότι πάμε σε μάχη και έπρεπε να κερδίσουμε” αποκάλυψε μετά τα χρυσά μετάλλια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, εμφανώς ανακουφισμένος.