ΤΖΟΥΝΤΟ

Τέσσερα χρυσά στο όπεν της Ασίας

Μετά το χθεσινό χρυσό μετάλλιο του Γιώργου Αζωίδη (73κ.) στο όπεν της Ασίας που φιλοξενείται στο Ακτάου του Καζακστάν, η Εθνική ομάδα τζούντο κατέκτησε σήμερα άλλα τρία!

Στα 81κ.ο Αλέξης Ντανατσίδης ξεκίνησε κόντρα στον Γκάμπιτ Νταουλετμπάγιεφ τον οποίο νίκησε με ίπον στο 1:46 και ακολούθησε η νίκη με βαζάαρι επί του Αμπντουρακμάν Ουμιρζάκοφ. Στον τελικό της κατηγορίας, επικράτησε με ίπον στο 2:02 επί του Ρουσλάν Μουσάεφ για να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο.
Δύο ίπον ήταν αρκετά για το Θόδωρο Τσελίδη για να κερδίσει την πρώτη θέση στα 90κ. Στο 3:37 κέρδισε τον Σερίκ Σαλμένοφ και στο 3:49 τον Σουνγκάτ Ζακαριγιάγεφ.
Χρυσό μετάλλιο και για την Ελισάβετ Τελτσίδου στα 70κ. Στον πρώτο της αγώνα πήρε την πρόκριση κόντρα στην Αζάρ Σαλίκοβα με τρεις παρατηρήσεις (σίντο) στην αντίπαλη της, ενώ κέρδισε τον τελικό με ίπον κόντρα στην Αελίτα Τσερμπάκοβα.