ΤΖΟΥΝΤΟ

Χρυσός ο Αζωίδης στο ασιατικό όπεν!

Το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε διεθνές τουρνουά μέσα στο 2018, πανηγύρισε σήμερα ο Γιώργος Αζωίδης που επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις.

Ο τρεις φορές πρωταθλητής Ευρώπης στους U21/U20, με απολογισμό τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στο ασιατικό όπεν που φιλοξενείται στην πόλη Ακτάου του Καζακστάν, βρέθηκε στην κορυφή της κατηγορίας των -73 κιλών. Ο Αζωίδης, ο οποίος πέρυσι τέτοια εποχή ήταν τρίτος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα συλλόγων που διεξήχθη στο Βούπερταλ με τον Άρη, στα προημιτελικά νίκησε τον Σαγκινγκαλιούλι από το Καζακστάν. Πήρε την πρόκριση για τον τελικό μετά τη νίκη επί του Γεωργιανού Σαβντατουασβίλι, ενώ ανέβηκε στο πρώτο σκαλοπάτι του πόντιουμ των νικητών μετά την τρίτη κατά σειρά νίκη επί του Ζαμπόροφ από το Τατζικιστάν.