STORY

Το απόλυτο fair play

Ο αγώνας της κατηγορίας των 85 κιλών στο πανελλήνιο πρωτάθλημα άρσης βαρών, χάρισε μία μεγάλη στιγμή.

του Ηλία Τάταλα

Η μάχη για τα χρυσά μετάλλια στην κατηγορία, μεταξύ των δύο αθλητών της Εθνικής ομάδας, του Θοδωρή Ιακωβίδη και του Αντώνη Μαρτασίδη, ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει το πανελλήνιο πρωτάθλημα σε επίπεδο ανδρών.
Ο αγώνας ήταν θρίλερ με τον Ιακωβίδη να παίρνει τη νίκη με 345 στο σύνολο και τον Μαρτασίδη να χάνει δύο φορές τα βάρη των 195 κιλών στην κίνηση του ζετέ και την ευκαιρία να ανέβει στα 349 κιλά στο σύνολο, αντί για τα 344 στα οποία και έμεινε. Ειδικά τη δεύτερη φορά κατόρθωσε να σηκώσει τα κιλά, να τα κρατήσει για δύο δευτερόλεπτα, αλλά τελικά να τα χάσει.
Αμέσως, ο νικητής Ιακωβίδης έσπευσε πάνω στο πλατό για να αγκαλιάσει τον αντίπαλό του και να τον παρηγορήσει για τη χαμένη προσπάθεια. Κατά τη διάρκεια της απονομής των μεταλλίων επιχείρησε να τραβήξει τον Μαρτασίδη μαζί του στο πρώτο σκαλί του βάθρου, σε μία πολύ όμορφη σκηνή και αμέσως μετά ο Ιακωβίδης έδειξε και πάλι το σπουδαίο ήθος του λέγοντας ότι «σήμερα νικητής είναι ο Μαρτασίδης και όχι εγώ. Έμεινε δεύτερος επειδή έχασε τα 195 κιλά από μια ατυχία».