ΤΖΟΥΝΤΟ

Τραυματίστηκε και αποκλείστηκε ο Ηλιάδης στη Γούχαν

Μετά από ένα χρόνο απουσίας, ο Ηλίας Ηλιάδης αγωνίστηκε στο παγκόσμιο στρατιωτικό πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Γούχαν, και αποκλείστηκε στον δεύτερο γύρο της κατηγορίας των -100 κιλών, αφού τραυματίστηκε.

Ο 33χρονος Έλληνας έκανε τον πρώτου του επίσημο αγώνα μετά από ένα χρόνο και τα πράγματα δεν ήταν εύκολα για τον ίδιο αφού μάλιστα στον δεύτερο γύρο τραυματίστηκε ενώ, θυμίζουμε, πως ταλαιπωρούνταν ήδη από έναν τραυματισμό στο πόδι του.

Ο Ηλιάδης αγωνίστηκε απέναντι στον 30χρονο Πολωνό Γιάκουμπ Βοχτσίκ στον πρώτο γύρο και επικράτησε, για να συνεχίσει στον γύρο των 16. Εκεί, βρέθηκε αντιμέτωπος με τον 26χρονο Σεϊντού Εντζιμουλούχ από το Καμερούν, Νο89 στο ράνκινγκ και τρίτο στο αφρικανικό πρωτάθλημα φέτος, από τον οποίο και γνώρισε την ήττα με shido.

Σύμφωνα με πληροφορίες από τον προπονητής τζούντο ενόπλων δυνάμεων και σωμάτων ασφαλείας , ο Έλληνας πρωταθλητής δέχθηκε χτύπημα στο πόδι το οποίο έχει εγχειρίσει και παρά ταύτα συνέχισε τον αγώνα μέχρι τέλους, έχοντας πόντους.

Νικητής της κατηγορίας των -100 κιλών ήταν ο Λευκορώσος Ντανιέλ Μουκετέ, που βρίσκεται στη θέση Νο34 στο παγκόσμιο ράνκινγκ, ενώ το ασημένιο μετάλλιο πήγε στον Γάλλο Σεντρίκ Ολιβάρ, Νο62 στο ράνκινγκ. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε το Νο15 της παγκόσμιας κατάταξης και δευτεραθλητή κόσμου τον περασμένο Αύγουστο στο Τόκιο, τον Ρώσο Νιάζ Ιλιάσοφ.