ΤΖΟΥΝΤΟ

Χάλκινος ο Τσοκούρης στο ευρωπαϊκό κύπελλο

Ο Δαβίδ Τσοκούρης πήρε μετά από έξι αναμετρήσεις την 3η θέση στην κατηγορία των -81κ. στη διοργάνωση που πραγματοποιείται αυτές τις ημέρες στη Μάλαγα της Ισπανίας.

του Παναγιώτη Βότση

Ο 29χρονος αθλητής από τη Χαλκιδική κέρδισε τους δύο πρώτους αγώνες με ίπον, στη συνέχεια όμως έχασε από το Ρώσο Πάβελ Μπερλίν, τον τελικό νικητή της κατηγορίας, και οδηγήθηκε στο ρεπεσάζ. Εκεί με ίπον σε τρεις διαδοχικούς αγώνες κατέκτησε με την αξία του το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία. Αξίζει να αναφερθεί ότι στην ανανεωμένη παγκόσμια κατάταξη της 14ης Οκτωβρίου βρισκόταν στη θέση 177 της συγκεκριμένης κατηγορίας βάρους. Στη διοργάνωση είχαμε άλλες δύο συμμετοχές για τα ελληνικά χρώματα, τον 24χρονο Γιώργο Μαλλιαρόπουλο στα -100κ. και τον 21χρονο Λευτέρη Παναγιώτου στα -66κ. Ο πρώτος έφτασε μέχρι τον πρώτο γύρο του ρεπεσάζ, όμως δεν κατάφερε να προχωρήσει για να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο. Ο δεύτερος ηττήθηκε στην πρώτη του αναμέτρηση στην κατηγορία του.