Βόλεϊ λιγκ ανδρών: Δεν ολοκλήρωσε τον… Άθλο

H ομάδα βόλεϊ των ανδρών του Ολυμπιακού πέρασε δύσκολες στιγμές στην Ορεστιάδα στην έδρα του νεοφώτιστου και μαχητικού Άθλου αλλά κατάφερε να μείνει όρθιος και με νίκη 3-2 σετ και να κρατήσει το αήττητο του μετά την 3η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της βόλεϊ λιγκ.

Ο Άθλος κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό και με πρωταγωνιστές τους Κασαμπαλή, Ντε Πρα και Γκλαντστόουν κατάφερε να πάρει το 1ο σετ με 25-22. Από το 13-13 ο Άθλος έκανε σερί 3-0 με τους Γκένοφ, Ντε Πρα, Γκλανστόουν για το 16-13. Ο Αλγκούν και ο Ντε Πρα άνοιξαν τη διαφορά στο +5 (22-17), ο Στερν και ο Παγιένκ μείωσαν σε 23-22 αλλά το χαμένο σερβίς του Παγιένκ και το μπλοκ του Κασαμπαλή στο Χανδρινό έκλεισαν το σετ 25-22..
Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Ολυμπιακός παρότι προηγήθηκε 14-11 με τον Γκένοφ κατάφερε να ισοφαρίσει 20-20 με τον Ιντάλγκο και προηγήθηκε 24-22 με λάθη των γηπεδούχων. Ο Άθλος ισοφάρισε με πόντους από τον Αλγκούν και τον Ντε Πρα (24-24). Ο τελευταίος έχασε και κόντρα επίθεση για το 25-24 όταν ο Ιντάλγκο και ο Παγιένκ τον σταμάτησαν στο μπλοκ (24-25). Ο Δαλακούρας που μπήκε στη θέση του Χανδρινού για να διορθώσει την υποδοχή έκανε το 26-24 και έτσι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 σετ.
Ο Ολυμπιακός έκανε περίπατο στο 3ο σετ. Ξέφυγε με 6-0 και αργότερα με 16-6 με το σερβίς του Στερν κάνοντας εύκολα το 2-1 σετ αλλά ο Άθλος ήταν αποφασισμένος να πάρει κάτι θετικό.
Στο 4ο σετ έγινε μεγάλη μάχη. Με σερί 3-0 ο Άθλος ξέφυγε 13-10 με σερί του Ντε Πρα και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ και το 25-22 ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ.
Στο τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός από το 5-5 έκανε τη διαφορά με το σερβίς αλλά και στην επίθεση με τους Ιντάλγκο, Στερν. Ξέφυγε 10-7 με άσσο του Στερν ενώ στο 9-12 έκανε νέο σερί 3-0 με τους Στερν και μπλοκ Δαλακούρα και πήρε τη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 24-26, 15-25, 25-19, 09-15) σε 143

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ηλίας Κρεούζης): Γκλαντστόουν 6π. (5/7επ., 1 μπλοκ), Ντε Πρα 21 (19/38επ., 1 μπλοκ, 1 άσος), Κασαμπαλής 5 (1/1επ., 3 μπλοκ, 1 άσος), Αλγκούλ 12 (8/11επ., 3 μπλοκ, 1 άσος), Ριζόπουλος 6 (5/14επ., 1 μπλοκ, 58%υπ., 11%αρ.), Γκένοφ 12 (12/26επ., 47%υπ., 18%αρ.) / Βελούδης (λ. – 42%υπ., 21%αρ.), Τσολακίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγιένκ 10. (9/15επ., 1 μπλοκ), Στερν 18 (13/36επ., 1 μπλοκ, 4 άσοι), Χανδρινός 7 (7/15επ., 22%υπ., 22%αρ.), Τράβιτσα 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Λινάρδος 9 (6/9επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 24 (18/27επ., 6 άσοι, 43%υπ., 20%αρ.) / Τζιάβρας (39%υπ., 26α%αρ.), Ζουπάνι, Δαλακούρας 8 (7/19επ., 1 μπλοκ, 40%υπ., 13%αρ.).