Βόλεϊ λιγκ: Η Κηφισιά σόκαρε τον Ολυμπιακό!

Η Κηφισιά έκανε και πάλι το θαύμα της καθώς επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού, υποχρεώνοντας τον στην πρώτη του ήττα και βάζοντας φωτιά στην κορυφή.

του Δημήτρη Τυχάλα

Ο Ολυμπιακός μία εβδομάδα μετά την πρώτη του απώλεια βαθμών (3-2 νίκη στον Ηρακλή) και τρεις ημέρες μετά την πρόκριση του στο χρυσό σετ στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ κόντρα στον ΠΑΟΚ, επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε κακό φεγγάρι παρόλο που προηγήθηκε με 1-0 με τρομερή ευκολία.

Όταν η Κηφισιά μπήκε στο παιχνίδι όμως όλα άλλαξαν κι οι ερυθρόλευκοι έχασαν τα δύο επόμενα σετ στις λεπτομέρειες… Στο δεύτερο προηγήθηκαν με 6-1, αλλά η Κηφισιά ισοφάρισε 13-13 και το πήρε με μπλοκ του Μπατατζίμ στον Ασπιώτη…

Στο τρίτο το 13-16 έγινε 22-22, με την Κηφισιά να φτάνει στο 22-24 και τον Χουσάι να ισοφαρίζει σε 24-24, αλλά ο Μπάιερς με μπλοκ πάνω στον Γκέργκι έκανε το 26-24 και το 2-1 σετ για την Κηφισιά.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε, προηγήθηκε 19-15 για να έρθει όμως το σκορ στο 20-20 (με λάθος των διαιτητών καθώς η επίθεση του Ασπιώτη ήταν μέσα και δόθηκε άουτ), αλλά οι ερυθρόλευκοι βρήκαν τις λύσεις και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Κηφισιά ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 3-7, αλλά ο Γκέργκι με τα σερβίς του έφερε το σκορ στο 9-8 με τον Ολυμπιακό να διατηρεί το +1 μέχρι το 12-11, που έγινε 12-14 με κόντρα Μπατατζίμ και άουτ του Φίνγκερ. Ο Ολυμπιακός έσβησε τα δύο πρώτα ματς μπολ με τον Ασπιώτη, αλλά ο Ντεπρά έκανε το 14-15 κι ο Μπατατζίμ με νέα κόντρα χάρισε τη νίκη στην Κηφισιά.

Μπενίτεθ Μουνιόθ (Ολυμπιακός): «Συγχαρητήρια στην Κηφισιά για την καλή απόδοση που είχε στο παιχνίδι και τη νίκη. Όσον αφορά τη δικιά μου ομάδα, είναι δική μου ευθύνη ότι συμβαίνει μέσα στο γήπεδο. Προσπαθώ να κάνω το καλύτερο σε όλα τα παιχνίδια που έχουμε να αντιμετωπίσουμε. Έχουμε τρεις εβδομάδες σκληρές με δύσκολα παιχνίδια. Η ευθύνη για την ήττα είναι αποκλειστικά δική μου. Ξεκινήσαμε σωστά και συγκεντρωμένα.ειδικά στο σερβίς,και μέχρι το 5-0 του 2ου σετ ήμασταν καλά στην τακτική. μετά όμως χάσαμε την προσοχή μας και τη συγκέντρωση μας, με αποτέλεσμα να χάσουμε.»

Νίκος Ζαλμάς (ΑΟΠ Κηφισιάς): «Ξέραμε ότι ο Ολυμπιακός έχει μία δύσκολη εβδομάδα, καθώς το παιχνίδι μας ήταν μεταξύ του ΠΑΟΚ και της Μόντενα. Επειδή δεν είμαστε στο ίδιο επίπεδο με τον Ολυμπιακό, προσπαθήσαμε να παρατείνουμε όσο μπορούμε τη διάρκεια του αγώνα, μήπως και προκαλέσουμε κάποια νευρικότητα και να μείνουμε μέσα στο παιχνίδι μέχρι το τέλος. Η εικόνα του πρώτου σετ σίγουρα δεν μας αντιπροσώπευε καθόλου. Είναι ένα θέμα που πρέπει να λύσουμε. Μετά από τα μισά του δεύτερου σετ ήμασταν καλοί σε πολλά πράγματα. Το είχα πει και πριν το παιχνίδι. Το σερβίς πήγε καλά και σε συγκεκριμένους στόχους, στο μπλοκ σπάσαμε μπάλες και κάναμε αντεπιθέσεις . Επίσης μετά τα μισά του δεύτερου σετ ήμασταν συγκεντρωμένοι στα τζαμπ σέρβις του Ολυμπιακού. Είναι για εμάς μία “ένεση” ηθικού. Δεν αλλάζει κάτι για εμάς. Ακολουθεί το παιχνιδι με τον Παμβοχαϊκό και θέλουμε το τρίποντο. Εύχομαι στο Ολυμπιακό το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα στο παιχνίδι με τη Μόντενα».

Τα σετ: 2-3 (25-13, 23-25, 24-26, 25-21, 14-16) σε 128΄.
*Οι πόντοι του Oλυμπιακού προήλθαν: 9 άσσοι, 59 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 59 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 6π. (3/7 επ., 3 μπλοκ), Ασπιώτης 24 (18/33 επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Βουλκίδης 6 (2/7επ, 3 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1/3, 1 άσσος), Κουμεντάκης 11 (8/16επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 37%υπ., 16%αρ.), Γκέργκι 15 (12/28, 3 άσσοι, 52%υπ., 26%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 73% υπ., 55%αρ.), Τζιάβρας (λ), Ανδρεάδης 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Ριζόπουλος, Χουσάι 9 (8/12, 1 άσσος, 35%υπ., 29%αρ.), Στιβαχτής, Φίνγκερ.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης Δ. 1 (1 άσσος), Κάιο ντε Πρα 22 (20/33 επ., 2 μπλοκ), Μπάσης 6 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Σπυριούνης 14 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 43%υπ., 30%αρ.), Μπατατζιμ 21 (20/38 επ., 1 μπλοκ, 47%υπ., 32%αρ.), Μπάιερς 7 (4/6επ., 3 μπλοκ) / Κάπελας (λ. – 64%υπ., 50%αρ.), Συναδινός (λ), Χαντ 1 (1/2επ.) Κολτσιάκης (29% υπ., 29% αρ.)