Βόλεϊ λιγκ: Μεγάλο τρίποντο της Κηφισιάς στην έδρα της Ελπίδας

Πρώτο διπλό για την Κηφισιά σε ένα από τα πιο σημαντικά ματς της φετινής σεζόν καθώς επικράτησε με 3-0 της Ελπίδας στους Αμπελόκηπους.

του Δημήτρη Τυχάλα

Όλα τα λεφτά στο ματς ήταν το πρώτο σετ όπου η Ελπίδα προηγήθηκε με 10-4 και 16-13, ωστόσο η Κηφισιά, που είχε στο βασικό σχήμα τον Δημήτρη Νικολάκη, ισοφάρισε γρήγορα και στο 20-20 με σερί 0-4 καθάρισε το σετ

Αυτή η εξέλιξη άλλαξε τη ροή του αγώνα με την Κηφισιά να παίρνει τον έλεγχο και την Ελπίδα να μην έχει τρόπο αντίδρασης (εξαίρεση το γ’ σετ όπου το 8-14 έγινε 17-17, αλλά η Κηφισιά ξέφυγε πάλι με 17-21) για να φτάσουμε στο τελικό 0-3.

«Είδαμε μία μέτρια Κηφισιά, αλλά και μία πολύ κακή Ελπίδα, μία ομάδα που χάνει μόνη της. Σε όλα τα πρώτα σετ όλων των αγώνων μας, σε Λιγκ Καπ και σε πρωτάθλημα, είμαστε πάνω στο σκορ μέχρι τους 15-16 πόντους, αλλά στο τέλος χάνουμε το σετ και τον αγώνα. Είμαι πολύ εκνευρισμένος…», είπε ο Σπύρος Γκολίτσης με τον Νίκο Ζαλμά, να σημειώνει: «Δεν επαναλάβαμε την κακή εμφάνιση του περασμένου Σαββάτου. Ένα παιχνίδι κρίσιμο, κυρίως για την σκέψη της ομάδας μας καθώς ακόμα βρισκόμαστε στην αρχή της σεζόν, στέφθηκε από νίκη. Είχαμε κάποια νεκρά διαστήματα, δεν εκμεταλλευτήκαμε τα πολλά σπασίματα που κάναμε στο μπλοκ ώστε να τελειώσουμε ευκολότερα το δεύτερο και το τρίτο σετ και γι’ αυτό είχαμε αγχωτικό φινάλε στα σετ. Κρατήσαμε σε αρκετά υψηλό επίπεδο το σάιντ άουτ, ίσως για πρώτη φορά μετά από ένα μήνα. Εύχομαι αυτή η εμφάνιση να είναι η αρχή μιας κανονικότητας στην οποία θέλουμε να μπούμε σιγά-σιγά, γιατί τόσο ο Οκτώβριος όσο και ο Νοέμβριος ήταν πολύ δύσκολοι μήνες για εμάς».

Τα σετ: 0-3 (22-25, 22-25, 17-25) σε 52΄.
*Οι πόντοι του A.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων προήλθαν: 2 άσσοι, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 2 (1/6επ., 1 μπλοκ), Ποχάνης 6 (6/15επ., 64%υπ., 20%αρ.), Γκόρτσανιουκ 10 (10/19επ., 71%υπ., 29%αρ.), Καπετανίδης 12 (10/22επ., 2 άσσοι, 54%υπ., 171%αρ.), Ντιλέο 1 (1/3επ.), Ιλουόνι 7 (3/4επ., 4 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. – 64%υπ., 20%αρ.), Σταυρίδης (λ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ντε Πρα 14 (13/23επ.), Μπάσης 6 (1/3επ., 3 μπλοκ), Σπυριούνης 9 (8/14επ., 1 μπλοκ, 32%υπ., 5%αρ.), Μπατατζίμ 12 (11/17επ., 1 άσσος, 53%υπ., 29%αρ.), Μπάιερς 3 (3/3επ.) / Κάπελας (λ. – 100%υπ., 50%αρ.), Συναδινός.