Βόλεϊ λιγκ: Τα χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ στην Κομοτηνή όπου άφησε βαθμό

Η πρώτη μίνι-έκπληξη σημειώθηκε στην Κομοτηνή όπου η τοπική ομάδα έκοψε βαθμό και έπαιξε στα ίδια τον ΠΑΟΚ…

Ο Σερτζιου Στάνκου άφησε τον Τζούριτς στον πάγκο εν όψει των αναμετρήσεων με την IBBSK, έβαλε τον Μάρκεζ διαγώνιο και βασικό τον Όκολιτς, με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 12-18, 16-21 στο Α’ σετ αλλά το σκορ να γίνεται 23-23 (!) αι τελικά να τελειώνει 23-25 με επίθεση και μπλοκ του Σαφράνοβιτς.
Μία από τα ίδια στο β’ σετ με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 4-11 και 12-18, την Κομοτηνή να πλησιάσει 16-18 με συνεχόμενα λάθη και στο 18-22 (άσος Γάτση) το σετ να μοιάζει τελειώμένο. Κι όμως οι ασπρόμαυροι έκαναν άλλο ένα σερί λαθών με το σκορ να γίνεται 21-22 (!) και 23-23 με άουτ Τακουρίδη, 24-23 με μπλοκ του Τακουρίδη και τον Νουράνγκα να χάνει κόντρα μπάλα για το σετ (24-24), το οποίο όμως κρίθηκε με δύο επιθέσεις του Ανέστη Δαλακούρα.
Στο τρίτο ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να παίζει με τη φωτιά, έχοντας διαφορά 3-4 πόντων που έχανε με μεγάλη ευκολία, όμως στο 21-22 Σαφράνοβιτς και Τζούριτς καθάρισαν το σετ.
Όχι όμως και το ματς με την Κομοτηνή πλέον να πιστεύει ότι μπορεί να κάνει τη ζημιά στον ΠΑΟΚ (με τον Τζούριτς πλέον στο ματς) και να προηγείται με 16-12 για να ισοφαρίσει ο Δικέφαλος 17-17, αλλά οι Θρακιώτες έφτάσαν και πάλι στο +2 στο 23-21. Στο 23-22 ο Τζούριτς έχασε κόντρα επίθεση και στο 24-23 ο Νουράνγκουα με επίθεση έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ…
Εκεί το ενδιαφέρον φάνηκε να τελειώνει νωρίς όταν ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-7, με την Κομοτηνή να μειώνει σε 7-9, όμως ο ΠΑΟΚ ξέφυγε ξανά 7-12 και με δύο επιθέσεις του Όκολιτς πήρε το ματς.
«Έχουμε κάποια στάνταρ σαν ομάδα και δεν θα δείτε να είμαστε ποτέ πολύ κάτω ούτε πολύ πάνω από αυτά. Σήμερα πήραμε έναν πολύτιμο βαθμό απέναντι σε μια ομάδα με τεράστιο βάθος πάγκου. Οι ομάδες του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού είναι στολίδι για το ελληνικό πρωτάθλημα και εύχομαι καλές ευρωπαϊκές πορείες. Ευχαριστούμε τον κόσμο της Κομοτηνής για την απίστευτη ατμόσφαιρα που δημιούργησε», είπε ο Ηλίας Κρεούζης με τον Σέρτζιου Στάνκου να συμπληρώνει:
«Η Κομοτηνή έχει καλό προπονητή, καλό σύνολο και ξέραμε ότι θα είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια διαφορετική ομάδα από το ματς στο λιγκ καπ. Κρατάμε την νίκη και κοιτάμε το ματς για το Τσάμπιονς λιγκ».
Τα σετ: 23-25, 26-24, 21-25, 25-23, 9-15.
Α.Ε.Κομοτηνής (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 14 (10/16 επ., 4 μπλοκ. 54% υπ.-23% άριστες), Ρενάν 11 (4/11 επ., 7 μπλοκ), Μπερτασόνι 4 (3/3 επ., 1 άσο), Δαλακούρας Αν. 19 (17/40 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ.-09% άριστες), Νουράνγκουα 17 (15/44 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χριστόφας 9 (5/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρχοντούδης-λ (34% υπ.-14% άριστες) / Μπανιώτης-λ, Χρηστάκος, Καβαρατζής.
ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 14 (10/16 επ., 4 μπλοκ), Μάρκεζ 12 (9/20 επ., 2 μπλοκ), Φιλιποφ 1 (1 άσο), Γκόρτσανιουκ 14 (8/27 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 60% υπ.-50% άριστες), Τακουρίδης 3 (3/8 επ.), Σαφράνοβιτς 14 (14/32 επ., 61% υπ.-26% άριστες), Κωνσταντινίδης -λ (51% υπ.-19% άριστες) / Χιμένεζ 2 (2/2 επ.), Τερζής 1 (1/2 επ.), Γάτσης 1 (1 άσο), Τζούριτς 11 (11/29 επ.).