Volley Nations League: Η Γαλλία στον τελικό μετά από επική μάχη με τις ΗΠΑ

Ο περίπατος της Γαλλίας μετατράπηκε σε ένα θρίλερ άνευ προηγουμένου κόντρα στις ΗΠΑ, αλλά μετά από μία μάχη 2 ωρών και 6 λεπτών πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του VNL.

Οι Γάλλοι επικράτησαν με 3-2 (25-18, 25-17, 23-25, 24-26, 15-13) των Αμερικανών που λίγο έλειψε να γυρίσουν ένα χαμένο παιχνίδι, ειδικά μετά τα δύο πρώτα σετ όπου οι τρικολόρ έκαναν περίπατο!
Μετά το 2-0 ο Σπίροου έριξε στο ματς τον Ράσελ, πέρασε τον Άντερσον διαγώνιο και οι ΗΠΑ επέστρεψαν και προηγήθηκαν με 16-20, όμως πήραν το σετ στον πόντο καθώς η Γαλλία ισοφάρισε 23-23, αλλά επίθεση του Σάντερ και μπλοκ στον Ενγκαπέ έφεραν το τελικό 23-25.
Στο δ’ σετ ο εκπληκτικός Μπουαγιέ (31 πόντοι) φάνηκε να καθαρίζει το ματς όταν το 15-14 έγινε 19-14 με τα δικά του σερβίς, αλλά οι απίθανοι Αμερικάνοι επέστρεψαν ξανά! Με μπλοκ του Ράσελ μείωσαν σε 19-17 και στο 24-22 με τα σερβίς του Κρίστενσον έτρεξαν σερί 0-4 για να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ!
Οι Γάλλοι παρά το σοκ ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο 5ο σετ και προηγήθηκαν 5-1, αλλά οι ΗΠΑ έκαναν νέα επιστροφή, ισοφάρισαν 7-7 για να ξεφεύγει και πάλι η Γαλλία με 2 (10-8) και να φτάσουμε στο 14-13. Στην επίθεση του Τιλί ο Χολτ έβγαλε την άμυνα με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω στο φιλέ και τον Μπουαγιέ να γράφει τον επίλογο του αγώνα.