Connect with us

ΒΟΛΕΪ

Volley Nations League: ΗΠΑ, Βραζιλία και Σερβία στην κορυφή

Published

on

Με την ολοκλήρωση της 3ης εβδομάδας η μεγάλη κερδισμένη ήταν η Σερβία που έκανε το 3χ3 στον όμιλο με Τουρκία, Ρωσία και μαζί ένα μεγάλο βήμα για την πρόκριση στο φάιναλ σιξ.

του Δημήτρη Τυχάλα
[email protected]

Οι ΗΠΑ είχαν εύκολο έργο στον όμιλο της Ταϋλάνδης (τρεις νίκες με 3-0), η Βραζιλία λύγισε την εξαιρετική Ολλανδία στο Άπελντορν και στο Κράλιεβο (ένας από τους διαιτητές ο Νώντας Γεροθόδωρος) είχαμε τα πιο μεγάλα ματς.
Η Ρωσία έβγαλε σφυγμό υποχρεώνοντας σε ήττα την Τουρκία στο τάι μπρέικ και χθες το βράδυ η Σερβία την κέρδισε με το ίδιο σκορ.
Κι αυτό το ματς είχε πολύ… ένταση, καθώς οι Σέρβοι τα είχαν με τον Ιταλό τεχνικό της Τουρκίας Τζιοβάνι Γκουϊντέτι ο οποίος έκανε άνω κάτω την συνέντευξη Τύπου της Δευτέρας όταν αρνήθηκε να έρθει η αρχηγός της ομάδας ισχυριζόμενος ότι η απόσταση (25 χλμ) ήταν μακρινή…
Οι Τουρκάλες προηγήθηκαν με 2-1 σετ και 9-6 στο τάι μπρέικ, αλλά το μπλοκ της Σερβίας έφερε τούμπα το ματς.

Αναλυτικά τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

1η αγωνιστική (15-17 Μαΐου)
1ος όμιλος (Εκατερίνεμπουργκ, Ρωσία)
Ταϋλάνδη-Ολλανδία 0-3 (20-25, 24-26, 13-25)
Ρωσία-Αργεντινή 3-1 (20-25, 25-13, 25-13, 25-22)
Αργεντινή-Ολλανδία 1-3 (25-22, 19-25, 08-25, 18-25)
Ρωσία-Ταϋλάνδη 3-1 (25-23, 13-25, 25-18, 30-28)
Αργεντινή-Ταϋλάνδη 0-3 (17-25, 17-25, 16-25)
Ρωσία-Ολλανδία 0-3 (22-25, 20-25, 25-27)

2ος όμιλος (Νίγκμπο, Κίνα)
Κίνα-Άγιος Δομήνικος 3-0 (25-17, 25-25, 25-11)
Βέλγιο-Κορέα 3-0 (25-18, 25-22, 25-21)
Άγιος Δομήνικος-Κορέα 2-3 (24-25, 27-25, 25-21, 14-25, 12-15)
Κίνα-Βέλγιο 3-0 (25-14, 25-20, 25-13)
Άγιος Δομηνίκος-Βέλγιο 2-3 (16-25, 25-18, 18-25, 25-19, 7-15)
Κίνα-Κορέα 0-3 (15-25, 15-25, 13-25)

3ο όμιλος (Λίνκολν, ΗΠΑ)
Τουρκία-Ιταλία 3-0 (25-21, 25-21, 25-20)
ΗΠΑ-Πολωνία 3-1 (28-26, 25-22, 22-25, 25-15)
Πολωνία-Ιταλία 3-2 (21-25, 25-14, 19-25, 25-17, 15-12)
ΗΠΑ-Τουρκία 2-3 (26-28, 19-25, 25-20, 26-24, 14-16)
Τουρκία-Πολωνία 3-0 (25-21, 25-17. 25-23)
ΗΠΑ-Ιταλία 3-0 (25-21, 25-18, 25-21)

4ος όμιλος (Μπαρουρέι, Βραζιλία)
Ιαπωνία-Σερβία 0-3 (18-25, 17-25, 22-25)
Βραζιλία-Γερμανία 1-3 (25-15, 22-25, 18-25, 20-25)
Γερμανία-Σερβία 0-3 (16-25, 21-25, 17-25)
Βραζιλία-Ιαπωνία 3-1 (22-25, 25-18, 25-23, 25-11)
Βραζιλία-Σερβία 3-1 (23-25, 25-22, 26-24, 25-21)
Γερμανία-Ιαπωνία 1-3 (21-25, 23-25, 25-21, 17-25)

2η αγωνιστική (22-24 Μαΐου)
5ος όμιλος (Τογιότα, Ιαπωνία)
Βέλγιο-Ολλανδία 2-3 (25-21, 19-25, 25-23, 29-31, 10-15)
Ιαπωνία-ΗΠΑ 0-3 (20-25, 16-256, 23-25)
Ολλανδία-ΗΠΑ 0-3 (19-25, 21-25, 23-25)
Ιαπωνία-Βέλγιο 3-0 (25-29, 25-20, 25-19)
Βέλγιο-ΗΠΑ 0-3 (11-25, 18-25, 17-25)
Ιαπωνία-Ολλανδία 0-3 (18-25, 18-25, 21-25)

6ος όμιλος (Σουβόν, Κορέα)
Ιταλία-Ρωσία 0-3 (24-26, 12-25, 23-25)
Κορέα-Γερμανία 3-1 (23-25, 26-24, 25-16, 25-16)
Ιταλία-Γερμανία 3-0 (25-22, 25-18, 25-20)
Κορέα-Ρωσία 3-0 (25-19, 25-14, 25-17)
Γερμανία-Ρωσία 1-3 (25-19, 21-25, 15-25, 23-25)
Κορέα-Ιταλία 0-3 (17-25, 21-25, 21-25)

7ος όμιλος (Μακάο, Κίνα)
Ταϋλάνδη-Σερβία 1-3 (18-25, 23-25, 25-19, 19-25)
Κίνα-Πολωνία 2-3 (25-18, 17-25, 18-25, 25-22, 12-15)
Πολωνία-Σερβία 1-3 (25-20, 25-27, 24-26, 15-25)
Κίνα-Ταϋλάνδη 3-1 (25-23, 26-24, 22-25, 25-17)
Πολωνία-Ταϋλάνδη 2-3 (22-25, 25-21, 23-25, 25-21, 14-16)
Κίνα-Σερβία 1-3 (25-21, 23-25, 21-25, 17-25)

8ος όμιλος (Άγκυρα, Τουρκία)
Αργεντινή-Άγιος Δομήνικος 0-3 (24-26, 24-26, 19-25)
Τουρκία-Βραζιλία 1-3 (17-25, 19-25, 25-23, 21-25)
Βραζιλία-Αργεντινή 3-0 (25-0-9, 25-21, 25-14)
Τουρκία-Άγιος Δομήνικος 3-1 (25-20, 17-25, 25-20, 25-19)
Άγιος Δομήνικος-Βραζιλία 0-3 (20-25, 10-25, 13-25)
Τουρκία-Αργεντινή 3-0 (25-16, 25-16, 25-19)

3η αγωνιστική (29-31 Μαΐου)
9ος όμιλος (Άπελντορν, Ολλανδία)
Κορέα-Βραζιλία 1-3 (11-25, 14-25, 33-31, 20-25)
Ολλανδία-Πολωνία 3-0 (25-22, 25-22, 27-25)
Πολωνία-Βραζιλία 0-3 (20-25, 20-25, 23-25)
Ολλανδία-Κορέα 3-0 (25-18, 25-10, 25-12)
Κορέα-Πολωνία 0-3 (11-25, 15-25, 16-25)
Ολλανδία-Βραζιλία 1-3 (23-25, 24-26, 25-13, 22-25)

10ος όμιλος (Κράλιεβο, Σερβία)
Βέλγιο-Τουρκία 0-3 (19-25, 18-25, 24-26)
Σερβία-Ρωσία 3-0 (25-23, 25-19, 25-18)
Τουρκία-Ρωσία 2-3 (23-25, 25-19, 25-23, 20-25, 11-15)
Βέλγιο-Σερβία 0-3 (20-25, 16-25, 14-25)
Ρωσία-Βέλγιο 3-1 (25-21, 25-20, 23-25, 25-18)
Τουρκία-Σερβία 2-3 (20-25, 25-22, 25-18, 23-25, 12-15)

11ος όμιλος (Μπανγκόγκ, Ταϋλάνδη)
Γερμανία-ΗΠΑ 0-3 (18-25, 17-25, 17-25)
Ταϋλάνδη-Άγιος Δομήνικος 0-3 (21-25, 22-25, 20-25)
Άγιος Δομήνικος-ΗΠΑ 0-3 (20-25, 23-25, 21-25)
Ταϋλάνδη-Γερμανία 2-3 (23-25, 26-28, 25-23, 25-22, 10-15)
Άγιος Δομήνικος-Γερμανία 1-3 (22-25, 15-25, 25-21, 12-25)
Ταϋλάνδη-ΗΠΑ 0-3 (10-25, 22-25, 16-25)

12ος όμιλος (Χονγκ Κονγκ, Κίνα)
Ιαπωνία-Ιταλία 3-2 (20-25, 25-23, 20-25, 25-23, 15-11)
Κίνα-Αργεντινή 3-0 (25-22, 25-16, 25-12)
Αργεντινή-Ιταλία 0-3 (15-25, 16-25, 18-25)
Κίνα-Ιαπωνία 3-0 (25-21, 25-19, 25-17)
Ιαπωνία-Αργεντινή 3-0 (25-16, 25-21, 25-21)
Κίνα-Ιταλία 1-3 (18-25, 14-25, 25-16, 18-25)

Βαθμολογία
1.ΗΠΑ, 8 νίκες-1 ήττα, 25 βαθμοί, 26-4 σετ
2.Βραζιλία, 8 νίκες-1 ήττα, 24 βαθμοί, 25-8 σετ
3.Σερβία, 8 νίκες-1 ήττα, 23 βαθμοί, 25-8 σετ
4.Ολλανδία, 7 νίκες-2 ήττες, 20 βαθμοί, 22-9 σετ
5.Τουρκία, 6 νίκες-3 ήττες, 19 βαθμοί, 23-12 σετ
6.Ρωσία, 6 νίκες-3 ήττες, 17 βαθμοί, 18-15 σετ
7.Κίνα, 5 νίκες-4 ήττες, 16 βαθμοί, 19-13 σετ
8.Ιταλα, 4 νίκες-5 ήττες, 14 βαθμοί, 16-16 σετ
9.Κορέα, 4 νίκες-5 ήττες, 11 βαθμοί, 13-18 σετ
10.Ιαπωνία, 4 νίκες-5 ήττες, 11 βαθμοί, 13-18 σετ
11.Πολωνία, 3 νίκες-6 ήττες, 8 βαθμοί, 13-22 σετ
12.Γερμανα, 3 νίκες-6 ήττες, 8 βαθμοί, 12-22 σετ
13.Άγιος Δομήνικος, 2 νίκες-7 ήττες, 8 βαθμοί, 12-21 σετ
14.Ταϋλάνδη, 2 νίκες-7 ήττες, 6 βαθμοί, 11-23 σετ
15.Βέλγιο, 2 νίκες-7 ήττες, 6 βαθμοί, 9-23 σετ
16.Αργεντινή, 0 νίκες-9 ήττες, 0 βαθμοί, 2-27 σετ

Advertisement

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2018 Sportsfeed.gr

Sportsfeed.gr - To No1 ελληνικό site για τους Ολυμπιακούς Αγώνες