Volley Nations League: Οι ΗΠΑ στην 3η θέση

Οι Αμερικανοί επιβλήθηκαν με 3-0 της Ρωσίας και πήραν το χάλκινο μετάλλιο στο 1ο Volley Nations League της FIVB.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι ΗΠΑ, παρά την κόπωση από τα πέντε σετ του χαμένου ημιτελικού με την Γαλλία, επικράτησαν με 3-0 (25-21, 28-26, 28-26) της Βραζιλίας που εμφανίστηκε βελτιωμένη συγκριτικά με το ναυάγιο που εμφάνισε κόντρα στην Ρωσία, αλλά όχι τόσο για να κερδίσει το ματς.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις ΗΠΑ να ξεφεύγουν στο πρώτο σετ μετά το 17-17 ενώ στο δεύτερο το 16-18 της Βραζιλίας έγινε 19-19 με τους Αμερικανούς να φτάνουν σε σετ μπολ (24-23) με χαμένο σερβίς του Μπρούνο, αλλά να παίρνουν το σετ στο 5ο σετ μπλ με μπλοκ του Χολτ.
Στο 12-8 του γ’ σετ όλα έμοιαζαν να έχουν πάρει το δρόμο τους, αλλά οι Βραζιλιάνοι ισοφάρισαν 12-12, το σετ πήγε στην παράταση και στο 27-26 μετά από ένα απίθανο ράλι οι Αμερικανοί τελείωσαν την επίθεση και τον αγώνα.