Βόλεϊ λιγκ: Ροπαλιά Ηρακλή στην Κηφισιά

Μια τεράστιας σημασίας νίκη στη μάχη που δίνει για την είσοδο του στα πλέι οφ πανηγύρισε ο Ηρακλής που νίκησε με 3-0 την Κηφισιά.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι κυανόλευκοι σ’ αυτό το κομβικό ματς δεν απειλήθηκαν σχεδόν ποτέ από την Κηφισιά που είχε τρομερά προβλήματα στην υποδοχή και την επίθεση, την ίδια ώρα που ο Γηραιός είχε λύσεις για όλα.

Με επιθετική αιχμή τον Τζιουμάκα (19 πόντοι με 16/33 επιθέσεις, αλλά και 6 λάθη) και σταθερότητα απ’ όλους η ομάδα του Ορφανού στο πρώτο σετ είδε το 8-4 να γίνεται 9-9, αλλμε συνεχόμενα λάθη της Κηφισιάς ξέφυγε με 13-9 και παρόλο που οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 16-13 και 20-17 το 1-0 ήρθε άνετα.

Στο β’ σετ ο Ηρακλής είχε 5 μπλοκ, η Κηφισιά εξακολουθούσε να έχει… μηδέν (!) και με 33% στην επίθεση το 25-13 ήρθε ως φυσιολογική εξέλιξη με τους γηπεδούχους να μετατρέπουν το 11-8 σε 14-8 και λίγο αργότερα να φτάνουν στο 20-10.

Στο τρίτο σετ αρχικά φάνηκε ότι η Κηφισιά μπήκε επιτέλους στο ματς, όμω το 2-5 έγινε 7-7 κι εκεί ο Ηρακλής έτρεξε ένα σερί 6-0 για το 13-7 με την σεμνή τελετή να λαμβάνει τέλος. Απλά στο 22-14 οι κυνόλευκοι χαλάρωσαν η διαφορά έπεσε στο 22-17 και το σετ έκλεισε στο 25-20.

Τα σετ: 25-20, 25-13, 25-20
ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 10 (7/8 επ., 3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 8 (8/18 επ., 64% υπ.-36% άριστες), Προύσαλης 1 (2/2 επ.), Στουντζίνσκι 6 (5/10 επ., 1 άσο, 39% υπ.-33% άριστες), Πεντίδης 5 (1/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τζιουμάκας 19 (16/33 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπουράκης-λ (62% υπ.-50% άριστες).
Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Χαντ 2 (1/9 επ., 1 άσο), Μπάσης 1 (1/5 επ.), Σπυριούνης 5 (5/14 επ., 39% υπ.-13% άριστες), Μπατατζίμ 11 (9/20 επ., 2 άσοι, 65% υπ.-35% άριστες), Μπάιερς 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Κάπελας-λ (64% υπ.-36% άριστες) / Συναδινός-λ, Κολτσιάκης, Ρούσσης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Κάιο 8 (7/18 επ., 1 άσο), Μελλές 1 (1/1 επ.).