Βόλεϊ λιγκ: Ερυθρόλευκη καταιγίδα στη Σύρο

Ο Ολυμπιακός πέρασε κι από τη Σύρο, καπαρώνοντας σε μεγάλο βαθμό την πρωτιά στην κανονική περίοδο μετά τη νίκη του με 3-0 επί του Φοίνικα.

του Δημήτρη Τυχάλα

Οι ερυθρόλευκοι με εξαίρεση το β’ σετ όπου έκαναν δύο φορές μεγάλες ανατροπές και στο φινάλε εκμεταλλεύτηκαν τα απίστευτα λάθη των Συριανών, επικράτησαν σχετικά εύκολα και μετά από τρεις αγωνιστικές έχει κερδίσει στις δυο έδρες των διεκδικητών (ΠΑΟΚ, Φοίνικας) χωρίς να χάσει σετ…

Κι ειδικά το σημερινό πρώτο σετ ήταν… εκπληκτικό καθώς ο Φοίνικας προηγήθηκε με 5-3 και μετά έπαθε… βέρτιγκο καθώς ο Ολυμπιακός με τρεις άσους του Γκέργκι έτρεξε σερί 0-10 (!!!) και με συνολικό σερί 5-22 το πήρε με 10-25.

Ο Φοίνικας εμφανίστηκε στο ματς στο β’ σετ όπου όχι απλά είχε σταθερά το προβάδισμα αλλά έφτασε δύο φορές να προηγηθεί με +5 (14-9, 19-14), αλλά και τις δύο φορές άφησε τη διαφορά να εξανεμιστεί. Με το σερβίς προηγήθηκε ο Φοίνικας με το σερβίς απάντησε ο Ολυμπιακός (14-13 και 19-18), ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλες ευκαιρίες, Η πρώτη στο 20-18 όταν στην πάιπ του Στερν (από κακή υποδοχή) ο Σλοβένος έκανε υπέρβαση (το 21-18 έγινε 20-19) και η δεύτερη στο 23-22 όταν στο… πέναλτι ο Τσβετίτσιανιν χωρίς αντίπαλο έκανε φιλέ (!) και το 24-22 έγινε 23-23, για να φτάσουμε στο 24-24 όπου ο Φίνγκερ με άσο στον Στοϊλοβιτς και άσο με φιλέ έκανε το 0-2.

Ο αγώνας εκεί κάπου τελείωσε με τον Ολυμπιακό να αποκτά νωρίς στο γ’ σετ μια σημαντική διαφορά (4-7, 5-9, 10-16, 13-21) και να φτάνει στο 0-3. Οι ερυθρόλευκοι ολοκλήρωσαν το ματς με 13 άσους (!) και 12 χαμένα σερβίς (ενώ ο Φοίνικας είχε 5, όλοι τους στο β’ σετ), αλλά και 12 μπλοκ (έναντι μόλις 4), ενώ Φίνγκερ (9/14), Χουσάι (9/12) δεν έβλεπαν πάλι το αντίπαλο μπλοκ…

Κι επειδή πολλές φορές έχουμε κράξει την ΕΣΑΠ για τα όσα έχει κάνει, σήμερα πρέπει να πούμε ένα μπράβο στη Λίγκα που έδειξε αντανακλαστικά και παρά την ανεπίτρεπτη στάση της ΕΡΤ, μετέδωσε μέσω live streaming το μεγάλο ντέρμπι.

Τα σετ 10-25, 24-26, 19-25
Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτσιάνιν 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 7 (6/17επ., 1 μπλοκ, 29% υπ.-21% άριστες), Λινάρδος 7 (3/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Στερν 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ, 22% υπ.-11% άριστες), Μπουτσούλιεβιτς 1 (1/1 επ.), Μήλης 9 (7/25 επ.), Βελούδης-λ / Καρασαββίδης -λ (47% υπ.-26% άριστες), Κωστόπουλος 1 (1/1 επ.), Αδάμ, Χριστόφας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Φίνγκερ 14 (9/14επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Πετρέας 7 (1/3 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Χουσάι 10 (9/12 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ.-22% άριστες), Τερβαπόρτι 3 (3 μπλοκ), Βουλκίδης 7 (1/3 επ., 6 άσοι), Γκέργκι 11 (7/19 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ.-17% άριστες), Κοκκινάκης-λ (69% υπ.-54% άριστες) / Στιβαχτής 1 (1/2 επ.), Κουμεντάκης 1 (1/1 επ.), Ριζόπουλος 1 (1/2 επ.).