Βόλεϊ λιγκ, ΠΑΟΚ-ΠΑΟ 2-3: Άντεξε το τριφύλλι, «τελείωσε» ο ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός έφυγε με το δίποντο που του επιτρέπει να διατηρεί αμυδρές ελπίδες για τον τίτλο, ενώ ο ΠΑΟΚ χάνοντας και το 4ο φετινό ντέρμπι δεν μπορεί να ελπίζει σε τίποτα.

Ασπρόμαυροι και πράσινοι ήξεραν ότι ο χαμένος, έχανε τα πάντα και το τελικό 2-3 είναι ίσως το χειρότερο αποτέλεσμα και για τους δύο, αν και ο νικητής Παναθηναϊκός πέρα από τους 2 βαθμούς πήρε και ψυχολογία για τη συνέχεια, την ώρα που ο αντίπαλος του δείχνει να μένει από τον Φλεβάρη εκτός στόχων και τη χρονιά να εξελίσσεται σε εφιάλτη.

Κι είναι πραγματικά εντυπωσιακό ότι το ματς χάθηκε χάθηκε με τον ίδιο σχεδόν τρόπο που χάθηκε κι αυτό κόντρα στον Φοίνικα Σύρου όταν το 0-1, έγινε 2-1, όμως εκεί που έπρεπε να τελειώσει το ματς όχι μόνο δεν το έκανε, αλλά ο αντίπαλος του έβγαλε πολύ μεγαλύτυερα ψυχικά αποθέματα.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιέζοντας με το σερβίς του την υποδοχή του ΠΑΟΚ που έμοιαζε να παίζει έναν αγώνα στον οποίο δεν κρινόταν η ύπαρξη του και με αναιμικό μπλοκ δεν μπορούσε να καλύψει τη διαφορά που έχτισαν πολύ νωρίς οι φιλοξενούμενοι (4-7, 6-12).

Με το 0-1 να έρχεται εύκολα και τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 1-5 στις αρχές του 2ου σετ ο ΠΑΟΚ αναζητούσε έναν απρόσμενο ήρωα και τον βρήκε στο πρόσωπο του Γιάννη Τακουρίδη ο οποίος με τα σερβίς του και τα λάθη του ΠΑΟ έφερε τούμπα το ματς με το σκορ να πηγαίνει στο 8-5. Ο Παναθηναϊκός γρήγορα συνήλθε και το ντέρμπι άρχισε με τον ΠΑΟΚ όμως να έχει βρει ρυθμό από τη γραμμή του σερβίς και το 16-16 έγινε 20-16 με διαδοχικά λάθη των πράσινων που προκάλεσαν τρομερό εκνευρισμό για το 1-1.

Κι η εικόνμα αυτή συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ, όπου ο Παναθηναϊκός με 34% στην επίθεση και χωρίος πίεση στην επίθεση βρέθηκε να χάνει με 13-8 και παρόλο που μείωσε σε 13-11 έχασε και πάλι την επαφή με το σκορ (18-14) και το 2-1 ήρθε εύκολα.

Μπροστά στο φάσμα της καταστροφικής ήττας όμως ο ΠΑΟ ανασυντάχθηκε κι ο ΠΑΟΚ που είχε την ευκαιρία να πάρει το τρίποντο που θα τον κρατούσε ζωντανό στη μάχη του τίτλου… κατέρρευσε.

Οι πράσινοι με τον Γιάκομπσεν να μοιράζει έξοχα το παιχνίδι σε όλους, έκαναν το 2-3, 2-6 με τους ασπρόμαυρους να θυμίζουν την εικόνα του πρώτου σετ. Κι αυτό ίσχυε μέχρι το 6-12 με τον ΠΑΟΚ να επιστρέφει με τον Εβάντρο στο σερβίς και το σκορ να γίνεται 11-12, με τον Βαν Ντεν Ντρις να χάνει κόντρα ισοφάρισης και στο 15-16 να τελειώνουν όλα… Ο Ράπτης πήρε την αλλαγή, έπιασε στο μπλοκ τον Εβάντρο και με νέα κόντρα του Πελεκούδα το σκορ πήγε στο 15-19 για να κλειδώσει το σετ με δύο σετ ο Τσάτσις (16-22).

Κι ο Μαυροβούνιος αποδείχθηκε καθοριστικός γιατί ξεκίνησε να σερβίρει στο 5ο σετ με τον ΠΑΟ να κάνει ένα γρήγορο 0-2 και το 3-6 έγινε 3-8 με δυο μπλοκ του Ρανγκέλ. Η τελευταία ελπίδα του ΠΑΟΚ (που είχε το απίστευτο 25% στην επίθεση στο τάι μπρέικ) χάθηκε στη χαμένη κόντρα του Βαν Ντεν Ντρις στο 5-9 με τον Παναθηναϊκό να φτάνει άνετα στο τελικό 7-15 και στη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-21, 25-16, 18-25, 7-15) σε 120΄.
*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ προήθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Κομητούδης, Αγκάνιτς 9 (4/11, 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/28, 2 άσσοι, 62%υπ., 46%αρ.), Τακουρίδης 9 (5/6επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ)Εβάντρο 11 (10/25επ., 1 μπλοκ, 63%υπ., 30%αρ.), Βαν ντε Ντρις 17 (16/35επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 64%υπ., 52%αρ.), Πριγέτ, Καπετανίδης 1 (1 άσσος).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 16 (13/23επ., 3 άσσοι, 62%υπ., 42%αρ.), Γιάκομπσεν 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (8/14επ., 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαρ. 7 (7/16επ., 48%υπ., 33%αρ.), Ράπτης 20 (16/39επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/15επ., 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. – 80%υπ., 70%αρ.), Συναδινμός (λ), Μούχλιας, Πανταλέων 1 (1/2 επ.).