Βόλεϊ λιγκ, Φίλιππος-ΟΦΗ 3-0:Λύγισσαν τους ήρωες

Ο Φίλιππος Βέροιας επέστρεψε στη δράση μετά το χτύπημα του κορωνοϊού, επικρατώντας με 3-0 του ΟΦΗ βρέθηκε στο γήπεδο με 8 παίκτες λόγω… covid-19.

Οι Κρητικοί ξεκίνησαν με ακραίο τον Αυστριακό πασαδόρο Θάλερ και στα δύο τελευταία σετ έπαιξαν με σύστημα 4-2, με τους γηπεδούχους να μην έχουν στην αποστολή Προύσαλη, Στέλιο Τζιουμάκα και να χάνουν με τραυματισμό τον Φέρελ.

Οι τρομερές απουσίες και των δύο έκαναν τον αγώνα απρόβλεπτο με τον ΟΦΗ να παλεύει στο πρώτο σετ (25-21), να ποροηγείται με 5-15 στο δεύτερο αλλά εκεί να παθαίνει μπλακ άουτ και το σκορ να γίνεται 13-15. Οι ηρωικοί Κρητικοί είχαν το προβάδισμα μέχρι το 16-18, ο Φίλιππος ξέφυγε 23-20, αλλά το σετ δεν τελείωσε καθώς ο ΟΦΗ ισοφάρισε και είχε σετ μπολ (25-26) όμως επίθεση Μπίσετ, λάθος Γαλιώτου και κόντρα Στουζίνδκι έφεραν το τελικό 28-26.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από νωρίς με 15-8 και παρά την υπερβολική τους χαλάρωση που έφερε το σκορ στο 24-22 πήραν τη νίκη.

Ο προπονητής του Φιλίππου Βέροιας Σωκράτης Τζιουμάκας είπε: «Είμαι χαρούμενος που νικήσαμε έναν αγώνα ειδικών συνθηκών. Είμαι ευχαριστημένος που γύρισαν όλα τα παιδιά στο γήπεδο και περιμένουμε και τον αρχηγό μας. Η νίκη αυτή μας κρατάει στην διεκδίκηση της 5ης θέσης που είναι και ο μεγάλος στόχος. Από εδώ και πέρα μπορούμε να χτυπήσουμε όλους τους αγώνες. Δεν θα χαρίσουμε κανέναν βαθμό. Στο 2ο σετ είχαμε υπομονή και καταφέραμε να γυρίσουμε το σετ που μας έδωσε τη νίκη».

Ο προπονητής του ΟΦΗ Άκης Φλαούνας είπε: «Δεν ήταν από τα δυσκολότερα αλλά σίγουρα από τα πιο ιδιαίτερα. Ηρθαμε με 8 αθλητές. Αγωνιστικά δεν χρήζει σχολιασμού αν και στο 2ο σετ ήμασταν ανταγωνιστικοί. Δεν καταφέραμε να κρατήσουμε τη διαφορά που πήραμε στο 2ο σετ. Ο Φίλιππος το πάλεψε, ο Σωκράτης (σ.σ.Τζιουμάκας) αντέδρασε σωστά και στο τέλος και με λίγο τύχη πήρε το σετ και τελικά δίκαια και τη νίκη. Μερικοί έπαιξαν σε άλλες θέσεις και θέσεις ανάγκης. Οι παίκτες των δύο ομάδων έπαιξαν με αντίπαλο τον κορονοϊό. Ο τίτλος και η κατάταξη σίγουρα θα κριθεί και από την πανδημία. Περαστικά σε όλους τους αθλητές που έχουν κορονοϊό αλλά και σε αυτούς που τραυματίστηκαν. Προτιμούμε οι αθλητές μας να είναι υγιείς παρά να διεκδικούμε αποτελέσματα».

Τα σετ: 3-0 (25-21, 28-26, 25-22) σε 83′
*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν από 3 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυροβουνιώτης 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 67% άριστες), Γραμμενούδης 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Μπίσετ 16 (12/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 60% υπ. – 27% άριστες), Γάτσης 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βαρβεσιώτης 3 (3/6 επ.), Φερέλ 9 (6/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 57% υπ. – 39% άριστες), Μπότσης, Μιχελάκης, Σουντζίνσκι 8 (6/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 23% υπ. – 8% άριστες).

Ο.Φ.Η. (Άκης Φλαούνας): Μονιάκης 4 (4/15 επ., 50% υπ. – 17% άριστες), Σαρικεΐσογλου 18 (14/25 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 41% υπ. – 15% άριστες), Γαλιώτος 9 (7/15 επ., 2 άσσοι), Τάλερ 6 (5/21 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ. – 10% άριστες), Καρατζάς 10 (8/18 επ., 2 μπλοκ), Μανωλάκης 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ, 74% υπ. – 37% άριστες).