ΑμεΑ

Διπλή ελληνική επιτυχία

Με τον καλύτερο τρόπο τελείωσε η πρώτη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος για την Εθνική ομάδα στίβου της ΕΑΟΜ-ΑμεΑ καθώς στο τριπλούν (Τ47) , ο Γιώργος Κωστάκης και ο Χρήστος Κουτουλιάς κατέκτησαν το χρυσό και το χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Ο Γιώργος Κωστάκης με άλμα στα 13.78μ. που ήταν και το πρώτο του έδειξε ότι δεν θα έχανε το χρυσό μετάλλιο από κανέναν από τους υπόλοιπους αθλητές του τελικού. Με την πρώτη προσπάθεια πέτυχε την κορυφαία του επίδοση και ο Χρήστος Κουτουλιάς. Ο Έλληνας πρωταθλητής έφτασε στα 13.05μ. και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο αυξάνοντας το απολογισμό της πρώτης ημέρας για την ελληνική ομάδα, που κατέκτησε ένα χρυσό και δύο χάλκινα.

Οι υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές

• Ο Στράτος Νικολαΐδης ήταν ο πρώτος αθλητής που κέρδισε μετάλλιο για την Ελλάδα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Σουόνσι. Αγωνιζόμενος στη σφαίρα (κατηγορία F20) με βολή στα 13.69μ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.
  • Στο μήκος για την κατηγορία Τ11 ο Θανάσης Μπαράκας με άλμα στα 5.60μ. κατέλαβε την τετάρτη θέση.
    Στην κορίνα για την F32 είχαμε διπλή ελληνική συμμετοχή. Ο Γιώργος Συρίης ο οποίος με βολή στα 22.37μ. (ατομικό ρεκόρ) κατέλαβε την έβδομη θέση και ο Δημήτρης Ζησίδης με 22.21μ. τερμάτισε όγδοος.
  • Η Παρασκευή Κατζά, που ήταν και σημαιοφόρος στην χθεσινή τελετή έναρξης για την ελληνική αποστολή, με οδηγό το Θοδωρή Κατσονόπουλο στο μήκος (T11) κατέλαβε την τέταρτη θέση με άλμα στα 3.88μ. Η Παρασκευή έμεινε πολύ πίσω από τα 4.23μ. που ήταν η καλύτερη φετινή της επίδοση.
  • Στα 100μ (Τ37) ο Ιάσωνας Γαντές με 12.58 τερμάτισε στην έκτη θέση με ατομικό ρεκόρ.
  • Ο Δημήτρης Δογμιόνι στην σφαίρα με 10.75μ. πραγματοποιώντας εξαιρετικήεμφάνιση κατέλαβε την 5η θέση με σταθερές ρίψεις πάνω από τα 10μ. και όλες έγκυρες.
  • Ο Αριστοτέλης Μαρίνος στα 100μ. (Τ38) με επίδοση τα 12.97 κατέλαβε την τέταρτη θέση.
  • Το αυριανό πρόγραμμα

• Ο Ηλίας Ναλμπάντης ξεκινά πρώτος από τους Έλληνες αθλητές στον τελικό της δισκοβολίας (F56) έχοντας καλύτερη φετινή βολή στα 29.51μ.
  • Η Παρασκευή Κατζά με τον Θοδωρή Κατσονόπουλο θα αγωνιστούν στον ημιτελικό των 100μ. (Τ11) διαθέτοντας την δεύτερη καλύτερη φετινή επίδοση στην Ευρώπη με 13.77.
  • Τρίτο χρονικά άθλημα θα διεξήχθη είναι η σφαιροβολία γυναικών (F20) με την συμμετοχή δυο αθλητριών μας, της Βαλασίας Κυργιοβανάκη με 11.38μ. καλύτερη φετινή επίδοση και της Ζωής Μαντούδη με 10.95μ.
  • Στον ακοντισμό (F57) ο Δημήτρης Δογμιόνι με επίδοση 31.72μ. θα κυνηγήσει το μετάλλιο.
  • Ο Μιλτιάδης Κυριακίδης στη σφαιροβολία (F44) με 14.26μ. φετινή επίδοση έχει τις δυνατότητες να ανεβεί στο βάθρο των νικητών.
  • Στο άλμα εις μήκος (Τ47) θα έχουμε διπλή ελληνική εκπροσώπηση από τους Γιώργο Κωστάκη με 6.63μ. και Χρήστο Κουτουλιά 6.48μ. με τους νεαρούς αθλητές να διαθέτουν την δεύτερη και τρίτη καλύτερη επίδοση αντίστοιχα στην Ευρώπη και να αφήνουν πολλές υποσχέσεις για κατάκτηση μεταλλίων.
  • Στα 400μ. (Τ36) θα αγωνιστεί ο 22χρονος Λουκάς Πρωτονοτάριος με καλύτερη φετινή επίδοση 1:05.53
  • Στο δίσκο ο Λάζαρος Στεφανίδης (F37/38) με επίδοση 43.05μ.
  • Στον ακοντισμό (F34) οι Κωνσταντίνος Πασσάς με 17.74μ. και Ιωάννης Κατράνας με 17.07μ.
  • Στα 100μ. (Τ47) θα τρέξει η 19χρονη Στέλλα Σμαραγδή με φετινή επίδοση 13.71.
  • Στο μήκος (Τ37) ο Ιάσονας Γαντές με 4.80μ.
  • Στη σφαίρα (F32) όπου θα είναι και το τελευταίο αγώνισμα της ημέρας για την ελληνική ομάδα θα λάβει μέρος o Δημήτρης Ζησίδης με 7.62μ μια επίδοση που τον φέρνει στα μετάλλια.