ΑμεΑ

Εντυπωσιάζει ο Κωστάκης

Δεύτερη μέρα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ που διεξάγεται στο Σουόνσι και η ελληνική αποστολή ξεκίνησε με δύο μετάλλια. Ένα χρυσό με τον Γιώργο Κωστάκη και ένα χάλκινο με τον Δημήτρη Ντομγκιόνι. Και έπεται συνέχεια…

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Σε εκπληκτική κατάσταση δείχνει να βρίσκεται ο Γιώργος Κωστάκης (στη φωτογραφία με τον Κουτουλιά) καθώς κέρδισε και δεύτερο χρυσό μετάλλιο στο Σουόνσι αυτή την φόρα στο μήκος (κατηγορία Τ47) με άλμα στα 6.50μ. Στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχε και ο Χρήστος Κουτουλιάς ο οποίος με άλμα στα 6.20μ κατέλαβε την τετάρτη θέση.
Ο Δημήτρη Ντομγκιόνι (φωτογραφία) στην κατηγορία F57 του ακοντισμού, κατάφερε με βολη στα 31.87μ. που είναι η καλύτερη φετινή του επίδοση και την πέτυχε στην τελευταία του προσπάθεια να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο. Ο συνολικός απολογισμός μέχρι στιγμής για την ελληνική αποστολή στο Σουόνσι, είναι στα δύο χρυσά μετάλλιο και τρία χάλκινα.

Οι υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές
Στη δισκοβολία, ο Ηλίας Ναλμπάντης ήταν έκτος στην κατηγορία F56 με πανελλήνιο ρεκόρ στα 31.91μ.
Στα 400μ (Τ36) Ο Λουκάς Πρωτονοτάριος διένυσε την απόσταση σε 1:05.38 χρόνος που αποτελεί ατομικό ρεκόρ και κατέλαβε την όγδοη θέση.
Στον απογευματινό τελικό πέρασαν Παρασκευή Καντζά με τον οδηγό της Θοδωρή Κατσονόπουλο στα 100μ (Τ11) με χρόνο 14.51. Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί στις 19:45 ώρα Ελλάδος με το ελληνικό δίδυμο να επιδιώκει να ανέβει στο βάθρο των νικητών για μια ακόμη φόρα.
Στη σφαιροβολία (F20) είχαμε την συμμετοχή δυο αθλητριών. Της Ζωή Μαντούδη που με ατομικό ρεκόρ 11.54μ. κατέλαβε την πέμπτη θέση και την Βαλάσια Κυργιοβανάκη με 11.37μ. κατετάγει έκτη.
Ο Μιλτιάδης Κυριακίδης στη σφαιροβολία (F44) με 13.54μ κατέλαβε την πέμπτη θέση.