ΑμεΑ

Πετάει η ομάδα

Ένα αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν ο απογευματινός απολογισμός των Ελλήνων αθλητών της Εθνικής ομάδας στίβου της ΕΑΟΜ-ΑΜΕΑ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Σουόνσι της Ουαλίας.

του Αριστομένη Νικολόπουλου

Ο Δημήτρης Ζησίδης (κατηγορία F32) στη σφαιροβολία με βολή στα 7.61μ.κατάκτησε το αργυρό μετάλλιο. Μάλιστα η βολή που χάρισε την τρίτη θέση στον Ζησίδη ήταν η τελευταία του στον αγώνα.
Επιτυχία είχαμε όμως και με την Στέλλα Σμαραγδή στα 100μ. (Τ47) η οποία με χρόνο 13.79 κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Αυτό ήταν το τέταρτο χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα και το έβδομο συνολικά (2 χρυσά, 1 αργυρό, 4 χάλκινα).

Οι υπόλοιπες συμμετοχές

• Η Παρασκευή Καντζά με οδηγό το Θόδωρο Κατσονόπουλο στα 100μ. (Τ11) με 14.06 κατέλαβε την τέταρτη θέση.
  • Ο Ιάσωνας Γαντές στο άλμα εις μήκος (Τ37) με άλλο ένα ατομικό ρεκόρ στα 5.05μ. κατέλαβε την πέμπτη θέση.
  • Στον ακοντισμό για την F34 είχαμε διπλή συμμέτοχη με τον Κωνσταντίνο Πασσά ο οποίος με βολή 16.69μ. κατετάγει έκτος και τον Ιωάννη Κατρανά που ήταν 7ος με 15.93μ.
  • Στο δίσκο (F37/38) o Λάζαρος Στεφανίδης με 32.29μ. όγδοη θέση.
  • Οι συμμετοχές της τρίτης μέρας
    Με πολλές ελπίδες για νέα μετάλλια θα διαξαχθεί η τρίτη μέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου.
    Πρώτος θα αγωνιστεί ο Γιώργος Καραμηνάς στο δίσκο για την F52 και φετινή επίδοση 11.05μ. είναι μεταξύ αυτών που θα διεκδικήσουν μετάλλιο.
    Στη σφαίρα ο Παύλος Τσιάτας (F34) με 7.87μ. φετινή επίδοση είναι και αυτός μέσα στα μετάλλια.
    Αργότερα, στο απογευματινο πρόγραμμα, ο Ευάγγελος Κανναβής (Τ20) με 6.61μ. στο μήκος έχει πολλές πιθανότητες να ανέβει στο βάθρο των νικητών.
    Ο Λουκάς Πρωτονοτάριος στα 200μ. (Τ36) με 29.43 θα διεκδικήσει ότι του αναλογεί από αυτόν τον αγώνα.
    Στον ακοντισμό (F37/38) θα αγωνισεί ο Λάζαρος Στεφανίδης ο οποιος έχει φετινή επίδοση 34.10μ.
    Στη σφαίρα (F36) ο Γιώργος Βαγιανόπουλος με ατομικό ρεκόρ 11.29μ. δείχνει να βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και θα διεκδικήσει κάποιο μετάλλιο.
    Ο Ιάσωνας Γαντές στα 200μ. (Τ37) θα αγωνιστει έχοντας φέτος 26.22.
    Στη σφαιροβολία (F35) o Αντρέας Μόμτσος με 10.62μ. θα επιδιώξει να πρόσθεσει άλλη μια καλή επίδοση για τα ελληνική ομάδα και γιατί όχι και ένα μετάλλιο.