STORY

Μετάλλιο στη Βουλγαρία

Με το αργυρό μετάλλιο επέστρεψε από το βαλκανικό πρωτάθλημα τριάθλου στο Μπουργκάς ο Τζέιμς Χρόνης. Επόμενος σταθμός του είναι η Τουρκία το Σάββατο.

του Άκη Ιωακείμογλου

Η πολύ καλή, στο σύνολό της, ελληνική παρουσία στο βαλκανικό πρωτάθλημα τριάθλου απέφερε ένα μετάλλιο για τη χώρα. Ο Ελληνοαυστραλός Τζέιμς Χρόνης με επίδοση 57.34 κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον αγώνα που έγινε στο Μπουργκάς, αν και άγγιξε το χρυσό, το οποίο πήρε τελικά ο Σέρβος Όγκνιεν Στογιάνοβιτς με χρόνο 57.21. Οι αθλητές της κατηγορίας elite έπρεπε να διανύσουν 750μ. κολύμβηση, 20χλμ. ποδήλατο και 5χλμ. τρέξιμο. Η νίκη κρίθηκε στο τρέξιμο, αφού μετά την κολύμβηση πιο γρήγορος κατά δύο δευτερόλεπτα ήταν ο Χρόνης, στο ποδήλατο ο Στογιάνοβιτς μείωσε τη διαφορά στο ένα δευτερόλεπτο και στο τρέξιμο ήταν ταχύτερος κατά 20 δευτερόλεπτα. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Γρηγόρης Σουβατζόγλου, που τερμάτισε πέμπτος με 58.44. Στη 13η θέση κατετάγη ο Γιώργος Αλυφαντής με 1:00.43, ενώ 19ος ήταν ο Άλκης Καφώρος με χρόνο 1:07.00. Η διοργάνωση είχε χαρακτήρα ευρωπαϊκού κυπέλλου, ώστε να συμμετάσχουν και αθλητές εκτός ευρωπαϊκών χωρών, όπως συνέβη με τον Αμερικανό Νταν Μάκιντος, που πήρε το χάλκινο μετάλλιο με 57.45.

Οι χρόνοι του νικητή και των Ελλήνων αθλητών
01. Όγκνιεν Στογιάνοβιτς 00:57.21 (σύνολο) 00:12.29 (κολύμβηση) 00:29.29 (ποδήλατο) 00:14.56 (τρέξιμο)
02. Τζέιμς Χρόνης 00:57.32 (σύνολο) 00:12.27 (κολύμβηση) 00:29.30 (ποδήλατο) 00:15.16 (τρέξιμο)
05. Γρηγόρης Σουβατζόγλου 00:58.44 (σύνολο) 00:12.32 (κολύμβηση) 00:29.30 (ποδήλατο) 00:16.15 (τρέξιμο)
13. Γιώργος Αλυφαντής 1:00.43 (σύνολο) 00:12.48 (κολύμβηση) 00:29.27 (ποδήλατο) 00:17.56 (τρέξιμο)
19. Άλκης Καφώρος 1:07.00 (σύνολο) 00:14.02 (κολύμβηση) 00:33.27 (ποδήλατο) 00:18.58 (τρέξιμο)

Επόμενος αγώνας για τον Τζέιμς Χρόνη είναι η Αλάνια της Τουρκίας, όπου θα συμμετάσχει το προσεχές Σάββατο στο παγκόσμιο κύπελλο. Στη Βουλγαρία είχαμε καλές εμφανίσεις στις μικρές κατηγορίες από τον Άγγελο Μαυρόγιαννη και την Ελένη Στασινοπούλου που τερμάτισαν μέσα στη 10άδα στα junior.