Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Γερμανική βόμβα με θύμα τη Βραζιλία

Στην πρεμιέρα της Β’ φάσης του Παγκοσμίου πρωταθλήματος γυναικών είχαμε και το πρώτο μεγάλο μπαμ με τη Γερμανία να κερδίζει τη Βραζιλία αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2!

«Στον 5ο όμιλο δεν υπάρχει κανένα αμφίρροπο παιχνίδι και λογικά Σερβία, Ολλανδία, Ιαπωνία, Βραζιλία θα ξεκινήσουν με νίκη κόντρα σε Μεξικό Πουέρτο Ρίκο, Άγιο Δομήνικο και Γερμανία αντίστοιχα (αν και η Γερμανία στην πρεμιέρα του Volley Nations League είχε κερδίσει στην Βραζιλία).», γράφαμε στο χθεσινό μας κείμενο κι όπως αποδείχθηκε οι Γερμανίδες έχουν βρει το κουμπί των Βραζιλιάνων.
Η σελεσάο προηγήθηκε 2-0 σετ, αλλά κυρίως με 9-4, 22-18 και 24-22 στο γ’ σετ, έχοντας μάλιστα και κόντρα μπάλα για να κλείσει το ματς. Όμως η Ταντάρα δέχθηκε μπλοκ (24-23), το ίδιο και η Γκάμπι (24-24) ενώ και στο 25-24 η Γκαράι έχασε κόντρα μπάλα για να τελειώσει το ματς… Στο 28-27 η επίθεση της Βάνιακ θεωρήθηκε από τους διαιτητές ότι βρήκε φιλέ και όχι μπλοκ με την Βραζιλία να παίρνει τη νίκη, αλλά το βίντεο έδειξε ότι υπήρξε επαφή κι οι πανηγυρισμοί κόπηκαν στη μέση. Τελικά δύο κόντρα μπάλες της Βάνιακ στο 30-30 έδωσαν το σετ στη Γερμανία, που ισοφάρισε εύκολα σε 2-2 και στο τάι μπρέικ το 3-1 της Βραζιλίας έγινε 3-7 με της σερβίς της Λίπμαν.
Η Βραζιλία έπιασε ξανά το σκορ στο 9-9, με το άουτ της Ταντάρα να διαμορφώνει το 13-11, αλλά τρία συνεχόμενα άουτ από την Γερμανία έφεραν το ματς μπολ για την Βραζιλία με την Φρομ να ισοφαρίζει 14-14 και το νέο άουτ της Ταντάρα να δίνει ματς μπολ στη Βραζιλία.
Η σελεσάο ισοφάρισε 15-15, η Φρομ όμως έκανε το 16-15 και ο άσος της Λίπμαν (σταμάτησε στους 36 πόντους) με τη βοήθεια του φιλέ έδωσε τέλος στο θρίλερ και χάρισε στην Γερμανία μια απίστευτη νίκη.
«Αυτό που έγινε σήμερα, συμβαίνει μία φορά στα 100 παιχνίδια…», είπε ο τεχνικός της Γερμανίας Φέλιξ Κοσλόφσκι
Στο παιχνίδι που περιμέναμε να είναι ντέρμπι, αυτό δεν έγινε ποτέ καθώς η Τουρκία δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο για να αντιμετωπίσει την Ρωσία. «Η Ρωσία έκανε πολύ καλό παιχνίδι κι εμείς δεν ξέρω τι ακριβώς… παίξαμε. Σίγουρα πάντως δεν μπορώ να το αποκαλέσω βόλεϊ», είπε ο Τζιοβάνι Γκουιντέτι που είδε την ομάδα του να διασύρεται παρόλο που η Ρωσία δεν είχε στη διάθεση της την Ναταλία Γκοντσάρεβα.
Στο ασιατικό ντέρμπι η Ταϊλάνδη το πάλεψε και το τελικό 3-0 την αδικεί, αλλά η Κίνα πήρε τη νίκη που ήθελε και συνεχίζει, ενώ στους άλλους αγώνες τα φαβορί επικράτησαν εύκολα.