Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Δύο τάι μπρέικ καθόρισαν την 4άδα

Σερβία, Ιταλία (7ος όμιλος) και Ολλανδία-Κίνα (8ος όμιλος) είναι οι 4 ομάδες των ημιτελικών και τα αποτελέσματα των αυριανών μεταξύ τους αγώναν θα καθορίσουν τα ζευγαρώματα.

Στα σημερινά παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής οι ΗΠΑ αυτοκτόνησαν καθώς προηγήθηκαν 2-0 της Ολλανδίας κι έχασαν τελικά με 3-2! Μάλιστα οι Αμερικανίδες πήραν το πρώτο σετ παρόλο που βρέθηκαν να χάνουν με 12-5, 16-8, 22-17 και 24-21. Με κόντρα της Λόουβ μείωσαν 24-23, με λάθος της Μπέλιεν ισοφάρισαν 24-24 και το κατέκτησαν στο 30-32. Το 0-2 έγινε πολύ εύκολα, ωστόσο η ομάδα του Κίραλι πίστεψε ότι το ματς τελείωσε και στο τρίτο σετ βρέθηκε να κυνηγά το σκορ με την Ολλανδία να προηγείται με 24-19. Εκεί οι «οράνιε» πήγαν να πάλι να καταρρεύσουν κάνοντας λάθη για το 24-22 με την Σλότιες τελικά να διαμορφώνει το 25-22 με τον 25ο (μέχρι εκείνο το σημείο) πόντο της. Η Ολλανδία μετά το 2-1 πήρε δια περιπάτου το δ’ σετ και στο τάι μπρέικ η κατάρρευση των ΗΠΑ ολοκληρώθηκε (με τον Κίραλι να μην κάνει σχεδόν τίποτα από τον πάγκο) με το σκορ να γίνεται γρήγορα 6-2 (από 1-2) χωρίς ποτέ να υπάρξει η υπόννοια της επιστροφής.
Σπουδαία εμφάνιση από την Σλότις οπου 38 πόντους με 32/69 επιθέσεις, 3 άσους, 3 μπλοκ, αλλά καθοριστική ήταν και η Πλακ που ήρθε από τον πάγκο και είχε 16 πόντους με 3 μπλοκ.
Τα σετ: 30-32, 15-25, 25-22, 25-15, 15-9
Ολλανδία(Μόρισον) Μπέλιεν 10, Μπαλκενστάιν 6, Λοχούις 3, Σλότιες 38, Μπούις 4, Ντίκεμα 4, Κνιπ-λ / Σχοτ -λ, Πλακ 16, Μπόγκαερτς , Λούτικχουις, Γιάσπερ, Κουλχάας 3.
ΗΠΑ (Κίραλι) Λόιντ 1, Άνταμς 13, Λάρσον 11, Μέρφι, Χιλ 2, Ακινραντέβο 12, Ρόμπινσον-λ / Χάνκοκ, Γουίλχιτ, Μπάρτσ-Χέικλι 17, Λόουβ 15.

Στον 7ο όμιλο η Ιαπωνία έπαιζε τα ρέστα της καθώς ήξερε ότι με ήττα αποχαιρετούσε τη διοργάνωση κι η Ιταλία ότι με νίκη ακολουθούσε την Σερβία στην 4άδα.
Οι Γιαπωνέζες δύο φορές ισοφάρισαν το σκορ και στο τάι μπρέικ προηγήθηκαν με 7-5 με άσο της Αράκι και διατήρησαν το +2 μέχρι το 9-7 που έγινε 9-10 με μπλοκ της Ντανέζι. Στο 11-11 η Ιαπωνία έχασε κόντρα μπάλα, η Εγκονού με επίθεση και η Σίλα με μπλοκ διαμόρφωσαν το 11-13, για να φτάσει η Ιταλία σε ματς μπολ με νέα κόντρα της Σίλα. Η Αράκι με επίθεση και μπλοκ στη Σίλα έκανε το 13-14, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Ματζάντι η μπάλα πήγε στην Εγκονού που κάρφωσε στην ευθεία στέλνοντας την Ιταλία στα ημιτελικά. Κι αυτός ήταν ο 36ος πόντος της 20χρονης διαγώνιας η οποία είχε 9 από τους 15 πόντους της Ιταλίας στο 5ο σετ!
Τα σετ: 25-20, 22-25, 25-21, 19-25, 15-13
Ιταλία (Ματζάντι) Μαλίνοφ 2, Τσιριτσέλα 11, Ντανέζι 13, Μποσέτι 7, Εγκονού 36, Σίλα 19, Ντε Τζενάρο -λ / Παροκιάλε-λ, Κάμπι, Πιετρίνι 1.
Ιαπωνία (Νακάντα) Κόγκα 2, Σινάμπε 15, Αράκι 17, Οκουμούρα 6, Κουρόγκο 3, Τασίρο 1, Κομπάτα-λ / Ινούε-λ, Ναγκαόκα 2, Ίσχι 15, Ουτσισέτο, Τομινάγκα.