BEIJING 2022

ΠΕΚΙΝΟ 2022: 59ος ο Αγγελής στα 30χλμ

Στην προτελευταία μέρα των Ολυμπιακών Αγώνων ο Απόστολος Αγγελής έδωσε την μάχη του κάτω από δύσκολες καιρικές συνθήκες και τερμάτισε στην 59η θέση στα 30χλμ του σκι αντοχής.

Λόγω των άσχημων καιρικών συνθηκών, οι διοργανωτές μείωσαν την απόσταση από τα 50 στα 30χλμ προκειμένου να μπορέσουν οι περισσότεροι χιονοδρόμοι να ολοκληρώσουν. Ο Έλληνας πρωταθλητής και σημαιοφόρος της χώρας στους 24ους χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες Απόστολος Αγγελής, ολοκλήρωσε την προσπάθειά του στα 30χλμ του σκι αντοχής και κατατάχθηκε στην 59η θέση με χρόνο 1:34:04.2. Ο αγώνας διεξήχθη κάτω από δύσκολες συνθήκες, καθώς το θερμόμετρο κατέγραψε θερμοκρασία -15 βαθμών Κελσίου. Μεγάλος νικητής του αγώνα ήταν ο Ρώσος Αλεξάντρ Μπολσούνοφ που κατέκτησε το τρίτο του χρυσό μετάλλιο στο Πεκίνο με επίδοση 1:11:32.7, καθώς επίσης έχει και ένα ασημένιο και χάλκινο.
Να σημειωθεί ότι εκκίνησαν 61 χιονοδρόμοι και ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι 59.