Παγκόσμιο ανδρών: Η Βραζιλία 3-1 την Αργεντινή και πέρασε στους 4

Η Βραζιλία ήταν η μεγάλη νικήτρια στον λατινοαμερικανικό προημιτελικό και περιμένει να μάθει ποια από τις Πολωνία-ΗΠΑ θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

του Δημήτρη Τυχάλα

Με πρωταγωνιστή τον (νατουραλιζέ) Λεάλ οι Βραζιλιάνοι έκαναν εύκολα το 1-0, για να ακολουθήσει ένα τρομερό δεύτερο σετ με απίθανες άμυνες κι από τις δύο ομάδες, αλλά στο φινάλε η Αργεντινή βρήκε τον τρόπο για να φτάσει στο 1-1.

Η Βραζιλία στο 2ο σετ πήρε από νωρίς μια διαφορά στο σκορ και την κράτησε με άνεση παρόλο που η Αργεντινή μείωσε σε 24-22, ενώ στο δ’ σετ έγινε μεγάλη μάχη μέχρι το 20-20. Εκεί ο Λούκας με τα σερβίς του οδήγησε τη Βραζιλία σε ματς μπολ για να κλείσει το σετ στο 25-21.

Έτσι οι Βραζιλιάνοι βρέθηκαν για 6η σερί φορά στα ημιτελικά κι αναζητούν την 6η πρόκριση τους σε τελικό (τρία χρυσά 2002, 2006, 2010, δύο ασημένια 2014, 2018), ενώ πήραν και τη ρεβάνς για την ήττα τους από την Αργεντινή στον περσινό μικρό τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων.