Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Η Βραζιλία πήρε οξυγόνο κι έσπασε το αήττητο του Καναδά

Η Βραζιλία ξεπέρασε το σοκ της ήττας από την Ολλανδία, προσγείωσε στην πραγματικότητα των Καναδά που για τρία σετ πάντως ήταν τρομερά ανταγωνιστικός.

Οι παίκτες του Αντιγκά ξεκίνησαν καλύτερα και είχαν το προβάδισμα μέχρι το 10-12, όμως η κακή μέρα του Χογκ επιθετικά (8/23) κόστισε με την Βραζιλία να γυρίζει το σετ, αλλά τον Καναδά να απαντά με σχετική ευκολία στο β’ σετ όπου προέκυψε μεγάλη ένταση μεταξύ των Φοντέλες και Περίν. Ο πρώτος πέταξε επιδεικτικά τη μπάλα στο τερέν των Καναδών αφότου είχε τελειώσει η φάση, ο δεύτερος του ζήτησε το λόγο και ο Βραζιλιάνος τον έπιασε από τον λαιμό για να απειληθεί γενική σύρραξη και τον διαιτητή να δείχνει κίτρινες. Ο Καναδάς διατήρησε και αύξησε τη διαφορά (15-13, 19-15) ισοφαρίζοντας σε 1-1 για να ακολουθήσει το καθοριστικό γ’ σετ.
Το σκορ έφτασε στο 19-19, αλλά χαμένο σερβίς και κόντρα από σπάσιμο σε επίθεση του Χογκ έφερε την Βραζιλία στο 21-19. Ο Γουάλας έχασε κόντρα επίθεση στο 24-22, όμως τελικά το σετ έκλεισε με επίθεση του Σόουζα στο 25-23 κι ο Καναδάς άντεξε μέχρι το 16-13 του δ’ σετ…
Τα σετ: 25-22, 19-25, 25-23, 25-18
Βραζιλία (Νταλ Ζότο): Μπρουνίνιο 1, Σόουζα 7, Γουάλας 24, Ντούγκλας 15, Φοντέλες 6, Λούκας 8, Τάλες –λ / Λοχ 1, Ίσαακ 1, Γουίλιαμ, έντερ, Εβάντρο.
Καναδάς (Αντινγκά): Χόγκ 11, Βέρνον-Ίβανς 16, Βανντόρν 5, Βίγκραας 11, Περίν 18, Μπλανκενάου 1, Μάρσαλ-λ / Μπαν-λ, Βαν Μπέρκελ, Σκλάτερ 1, Ντε Ρόκο.